Науката за „покер лицето“: Ролята на микроизраженията и езика на тялото

Науката за „покер лицето“: Ролята на микроизраженията и езика на тялото

Photo by GlassesShop GS: https://www.pexels.com/photo/stylish-intellectuality-the-allure-of-black-framed-glasses-27759903/

A A+ A++ A

„Покер лицето“, познато още като „покер фейс“, е умението за поддържане на видимо неутрално лицево изражение при емоционални ситуации. Въпреки че името му произлиза от играта на карти, тъй като е сред основните умения, които успешните покер играчи трябва да овладеят, приложимостта на тази способност се простира далеч отвъд покер масата. Външната демонстрация на стоицизъм във време на напрегнати моменти може да бъде ценен инструмент при редица ежедневни и извънредни ситуации като преговори, интервюта и други социални взаимодействия.

Има цял научен дял, който изследва сложните процеси, стоящи зад мимиките и съпътстващите ги неврологични реакции. Разбирайки същността на тези неволни изрази, и по-точно чрез правилното им разчитане, можем от една страна да комуникираме по-успешно, виждайки истинските чувства и намерения на околните, а от друга - по-умело да управляваме собственото си емоционално състояние, особено когато то трябва да остане прикрито.

Микроизраженията са кратки, неволеви изражения на лицето, които се появяват за части от секундата, често разкривайки истинските емоции на човек, преди той да може съзнателно да контролира лицето си. Психолозите Пол Екман и Уолъс Фризен са сред основоположниците на модерните изследвания на микроизраженията. Те са идентифицирали седем универсални изражения на лицето: щастие, тъга, гняв, страх, отвращение, презрение и изненада. Смята се, че тези лицеви изрази са универсални във всички култури, което ги прави надежден индикатор за емоционалните състояния на хората независимо от техните социални и културни различия.

Изследванията на микроизраженията придобиват ново измерение с разработването от Екман и Фризен на Системата за кодиране на лицеви действия (FACS). Това е цялостна система, която категоризира движенията на лицето въз основа на участващите мускули. Тя разделя израженията на лицето на отделни компоненти, наречени „единици за действие“ (AU), определяни според мускулите, които се активират или отпускат. Чрез анализиране на тези единици, обучени наблюдатели могат да открият едва доловими с просто око промени в изражението, като по този начин „дешифрират“ истинските емоции на човек. И тук идва моментът с покера - игра, която се нарежда до актьорското майсторство с оглед на важността и ролята на лицевите изражения. Покерът представлява идеалната среда за изследване на FACS, тъй като там системата може да се приложи за изучаване на реакциите на играчите. Така биха могли да се идентифицират потенциални „подсказки“ или неволни сигнали, които да подскажат за силата на ръката на играча.

Photo

В покера играчите често търсят именно такива „подсказки“ – несъзнателно поведение, което може да разкрие информация за ръката или стратегията на играча. Ето и един прост пример. След първоначалното раздаване на картите играч вижда, че държи в ръцете си не особено силна комбинация от петица и осмица каро. В последствие на масата излизат три общи карти от боя каро, което от публикуваната на PokerStars класация за силата на ръцете показва, че играчът вече има голям шанс да спечели раздаването, тъй като държи една от най-високите комбинации - „флъш“ или пет карти от една боя. Именно в този момент неопитен играч може да издаде силата на картите си показвайки дори за части от секундата „подсказка“ - почесване, нервна игра с чиповете, дори неволен мускулен спазъм. Има безброй микроизражения, които могат да подскажат емоционалното състояние на играча, а оттам и дали държи силни или слаби карти.

Типични „подсказки“ на езика на тялото, в които участва не само лицето, но и цялото тяло, включват промени в позата, движенията на ръцете и честотата на дишане. Например, играч може да се наведе леко напред, когато има силна ръка, или дишането му може да стане по-плитко, когато блъфира. Разбирането на тези знаци - били те само лицеви изражения или по-видими промени в тялото, може да осигури ценна представа за състоянието на ума на играча. Това разбира се може да бъде полезно в много други среди отвъд покер масата - приложението на разчитането на лицевите изражения и езика на тялото е безгранично както в личен, така и в професионален аспект. Стига то да се прави умело, тъй като погрешния „прочит“ може да доведе до неловки или дори опасни ситуации.

Внимателното изучаване на тази наука е важно, тъй като тя съвсем не се занимава с просто наблюдение на лицеви изражения. Неврологията зад тяхното съществуване, както и зад покер лицето - тоест волните усилия за прикриването им, включва сложни взаимодействия между различни части на мозъка. Лимбичната система, особено амигдалата, е отговорна за обработката на емоциите и предизвикването на физиологични реакции. Когато играч изпита силни емоции, като вълнение от добра ръка или безпокойство от блъф, лимбичната система се активира. Въпреки това, поддържането на покер лице изисква участието на префронталния кортекс, който е свързан с изпълнителни функции като емоционална регулация и контрол на импулсите. Префронталната кора работи за потискане на външните признаци на емоции, предизвикани от лимбичната система.

Въпреки всичко, експертите в тази област твърдят, че като цяло е невъзможно човек напълно да прикрие тези лицеви микроизражения, тъй като те се случват за части от секундата и преди човек да осъзнае емоциите си. Затова покер играчите и хората, за които е важно да усвоят изкуството и науката на покер лицето, се стремят просто да прикрият доколкото могат тези микроизражения.

Усвояването и навременното приложение на ефективно покер лице изисква практика и добре обучено самосъзнание. Техниките за майндфулнес, т. е. обръщане на внимание на момента и околната среда, могат да помогнат на хората да осъзнаят по-добре своите емоционални състояния и физически реакции. Това осъзнаване е първата стъпка в контролирането на тези реакции. Редовната практика в поддържането на неутрално изражение, дори в емоционално натоварени ситуации, може да подобри покер лицето с течение на времето. Физически техники като контролирано дишане и отпускане на мускулите също могат да помогнат за управлението на физиологичните реакции, които могат да издадат емоции.

Важно е да се отбележат също ограниченията и етичните съображения на прочита и управление на лицевите изражения и езика на тялото. Те могат лесно да бъдат интерпретирани погрешно, особено от необучени наблюдатели. Културните различия и индивидуалните вариации също могат да повлияят на точността на интерпретациите. Освен това умишленото използване на тези техники за манипулиране или измама на другите повдига етични въпроси. От решаващо значение е тези знания да се използват отговорно и етично.

Науката, която изследва феномени като покер лицето обхваща широк спектър от дисциплини, от психология и невронауки до кинезиология. Разбирането на микроизраженията и езика на тялото може да осигури ценна представа за емоционалните състояния на другите и да помогне за поддържане на собственото неутрално изражение. Чрез усвояването на тези елементи, хората могат да подобрят способността си да поддържат покер лице в различни ситуации, от игри с карти с високи залози до важни бизнес преговори. Въпреки това е от решаващо значение да се подхожда предпазливо към това знание, като се вземат предвид ограниченията му и етичните последици от употребата му, както и да се подхожда с ясното съзнание, че както всяка наука, така и тази, която изследва лицевите микроизражения не е безгрешна и е обект на постоянни промени и нови знания.

#психология

Последвайте ни в Twitter и Facebook

Още по темата:

Коментирай

Най-четено от Любопитно
Последно от Любопитно

Всички новини от Любопитно »

Акценти

Анкета

Правителство или Не?