Семейните помощи: Дискриминация или подкрепа за работещите родители?

Семейните помощи: Дискриминация или подкрепа за работещите родители?
A A+ A++ A

В последните месеци се разгоряха бурни дебати около предложените промени в Закона за семейните помощи за деца (ЗСПД), внесени от Българската социалистическа партия (БСП) в Народното събрание. Тези изменения предвиждат значително увеличение на еднократната помощ за новородено дете, но само за родители, които са били осигурени минимум 24 месеца преди раждането. Според предложението, еднократната помощ за второ и трето дете на работещи родители ще бъде в размер не по-малък от седем пъти минималната работна заплата, което за 2024 година означава около 6530 лева.

Конфедерацията на независимите синдикати в България (КНСБ) и Министерството на труда и социалната политика изразиха сериозни опасения относно предложените промени. Според тях, обвързването на помощите с осигурителния статус на родителите е пряка дискриминация. Те подчертават, че семейните помощи трябва да се предоставят на всички граждани, които отговарят на условията на ЗСПД, без значение от техния осигурителен статус. Тези помощи се финансират изцяло от държавния бюджет и не са свързани с осигурителни вноски или трудова заетост на родителите.

Една от основните критики към предложените промени е липсата на финансова обезпеченост. Според предварителните оценки, допълнителните финансови средства за реализиране на всички предложения ще са в размер на над 50 милиона лева, което значително надвишава заложените средства в държавния бюджет за 2024 година. В допълнение, критиците посочват, че няма аргументи защо неосигурените родители трябва да бъдат изключени от по-високия размер на помощите, което води до социално неравенство и дискриминация.

#пари

Последвайте ни в Twitter и Facebook

Още по темата:

Коментирай

Най-четено от Общество
Последно от Общество

Всички новини от Общество »

Акценти

Анкета

Оценете лятото си