ЕК предава България на съд
Европейската комисия реши да предяви иск срещу България пред Съда на Европейския съюз поради това, че не е въвела в националното си законодателство Европейския акт за достъпността (Директива (ЕС) 2019/882 за достъпността на продукти и услуги за хора с увреждания), съобщиха от ЕК.
България обяви, че ще предложи законопроект за транспониране на Европейския акт за достъпността и ще го представи на Народното събрание през декември 2023 г., но Комисията все още не е получила официално уведомление от българските органи. Комисията вече изпрати на България официално уведомително писмо през юли 2022 г., а впоследствие — мотивирано становище през юли 2023 г., но тъй като България все още не е уведомила за въвеждането на новите правила в националното законодателство, Комисията реши да сезира Съда на Европейския съюз.
Европейската комисия реши също така да предяви иск срещу България пред Съда на ЕС за това, че не е транспонирала правилно Директивата относно правото на информация в наказателното производство (Директива 2012/13/ЕС). Крайният срок за транспониране на директивата от държавите членки беше 2 юни 2014 г. На 23 септември 2021 г. Комисията изпрати официално уведомително писмо на България за това, че не е транспонирала правилно директивата в националното си законодателство. На 28 септември 2023 г.
Комисията изпрати мотивирано становище, в което отново изтъкна проблемите, изложени в официалното уведомително писмо. България все още не е отговорила напълно на опасенията на Комисията, като например неправилното транспониране на приложното поле на директивата по отношение на лицата, които на практика са заподозрени в извършването на престъпление, но срещу които все още не е повдигнато официално обвинение.
Въпреки че България е предприела първи стъпки за справяне с установените проблеми във връзка с правото на декларация за правата в производство по европейска заповед за арест и правото на достъп до материалите по делото, приетите допълнителни мерки все още не са достатъчни, за да се гарантира правилното транспониране на тези права. Поради това Комисията реши да сезира Съда на ЕС.
Европейската комисия реши също да предяви иск срещу България пред Съда на ЕС поради това, че българският закон за социалните услуги е в нарушение на член 16 от Директива 2006/123/ЕО за услугите и членове 56 и 57 от Договора за функционирането на Европейския съюз, тъй като максималната продължителност на предоставянето на временни социални услуги, като консултантски услуги или услуги по застъпничество, общественополезна работа, терапия и рехабилитация, обучения за придобиване на умения и услуги за полагане на грижи, е ограничена на шест месеца годишно.
През юли 2019 г. Комисията изпрати първо официално уведомително писмо, последвано от мотивирано становище през юли 2020 г. България призна нарушението още през 2020 г., но оттогава не е предприела действия, за да гарантира спазването на правото на ЕС, въпреки ангажиментите си да приеме нормативен акт, отменящ оспорваната разпоредба.
Европейската комисия прие днес и своя годишен доклад относно мониторинга върху прилагането на правото на ЕС. В доклада се очертават действията по правоприлагане, предприети от Комисията през 2023 г., за да се гарантира защитата на правата и свободите на физическите лица и предприятията в целия ЕС. В него се посочват и областите, в които държавите членки успешно са постигнали съответствие с правото на ЕС и областите, в които са необходими допълнителни усилия.
Още по темата:
- » Седем възможни имена за новия бг еврокомисар
- » Непотвърдено: Бг еврокомисарят получава ресор "Регионална политика"
- » Урсула фон дер Лайен е преизбрана на председател на ЕК