Дянков обвинен в покровителство на голям предприемач

Дянков обвинен в покровителство на голям предприемач
В сигнала се посочва, че Министерството на финансите е прикрило недекларирани печалби, неплатени данъци и концесионни такси на фирма „Каолин" в размер на десетки милиони левове, с което са нанесени сериозни щети на държавния бюджет. Снимка: БГНЕС, архив
A A+ A++ A

От политически клуб „Екогласност" са изпратили сигнал до председателя на комисията „Околна среда, обществено здраве и безопасност на храните" в Брюксел заради неспазването на директивите на ЕС при опазването на околната среда в България.

Има неоспорими факти за обвързаността на финансовия министър Симеон Дянков с предприемача Иво Прокопиев, посочи Емил Георгиев от „Екогласност", цитиран от БГНЕС.

„За да прикрие десетките му нефункциониращи фирми и задължения за над 500 млн. лева към различни финансови институции, министърът на финансите е сменил ръководството на борсата в България", обясни Георгиев.

„Няма да оставим на мира Прокопиев за унищожения район, за това, че се отрови питейната вода на Меричлери и хората продължават да пият вода от водоноска. Повече няма да бъдем добронамерени към лъжите и инсинуациите. Ще бъдем крайно непримирими с такъв бизнес", закани се Георгиев.

В сигнала до Брюксел се посочва, че Министерството на финансите е прикрило недекларирани печалби, неплатени данъци и концесионни такси на фирма „Каолин" в размер на десетки милиони левове, с което са нанесени сериозни щети на държавния бюджет.

„В същото време същият този министър лиши от енергийна помощ над 100 хиляди социално слаби семейства и налага социална политика в най-извратена форма", пише в писмото до Брюксел.

Емил Георгиев от подчерта, че между примерите за екопрестъпления се открояват тези, извършени от фирма „Каолин", чийто собственик е олигархът Иво Прокопиев. С години ръководството на „Каолин" е укривало от държавните органи наличието на шест археологически обекта на територията на работната площадка за добив на варовик, алармираха еколозите.

Освен това, налице е и голяма трагедия, тъй като жителите на Меричлери, където се намира кариерата, са започнали масово да се разболяват и умират от левкемия, обясни Георгиев. Има регистрирани и други случаи на заболявания на кръвта и други форми на ракови заболявания, каза още той.

При изпълнение на концесионния договор, сключен между „Каолин" и МИЕТ, са допуснати редица съществени нарушения, обясни той.

„На първо място добивът на варовик се извършва върху горски и земеделски земи, без да е променяно тяхното предназначение. Затова са изпратени множество сигнали до МИЕТ, но до този момент отговор няма и добивът не е прекратен", каза Георгиев.

Еколозите твърдят, че прикриван от МИЕТ, МОСВ и МФ в продължение на три години „Каолин" е извършвал незаконен добив на варовик от кариера „Великан", като по този начин е нанасъл огромни поражения върху околната среда, унищожил е частната собственост и историческото наследство, застрашавайки здравето и живота на над 2000 жители на град Меричлери.

Еколозите изразиха недоволството си от поведението на президента на КНСБ Пламен Димитров по време на протест на работници от „Каолин", когато заявил, че се внушават мнения, че металургията замърсява околната среда. Георгиев призова Димитров да обори тези твърдения и да каже, че металургията не замърсява околната среда, в противен случай ще го обвинят, че манипулира общественото мнение и лъже.

„От „Екогласност" не рекетираме, както ни обвиниха, а алармираме. Затова ние призоваваме да се изнесе цялата информация кой е рекетирал, кога и къде", каза Георгиев.

Еколозите се радват, че протестът им е забелязан, включително и от хора, които имат много пари и влияние, но са притеснени от факта, че профсъюзите се ангажираха с тази работа.

„За нас профсъюзите са един логичен съюзник, за тях би трябвало също, защото ако те защитават правата на работа, ние освен това защитаваме и правата на живот, здраве, справедливост и сме разтревожени, че именно тази защита на права се измества", обясниха еколозите.

От „Екогласност" са изключително обезпокоени и от решение на Министерския съвет, с което се дава разрешение за добив на конвенционален газ чрез метода на хидравлично разбиване. Според тях, явно се опитват да избегнат мораториума, защото няма значение дали е конвенционален газ или не. Те призоваха да бъде разкрита фирмата, която ще добива газа, тъй като има информация, че това е „Total", която е с отнети разрешителни във Франция.

„Да не се окаже, че Прокопиев сега започва да се пробва и при добива на шистов газ", попита реторично Емил Георгиев.

#Симеон Дянков #Иво Прокопиев #предприемач #МИЕТ #МФ #МОСВ #Емил Георгиев #околна среда #минерална вода #„Каолин" #„Екогласност" #Брюксел

Последвайте ни в Twitter и Facebook

Още по темата:

Коментирай

Най-четено от Околна среда
Последно от Околна среда

Всички новини от Околна среда »

Инбет Казино

Анкета

Одобрявате ли кабинета "Главчев"