Как се свиква Велико народно събрание и кой досега е искал свикването му?

Как се свиква Велико народно събрание и кой досега е искал свикването му?

Фейсбук

A A+ A++ A

Лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ се обяви днес за свикване на Велико народно събрание. Причината, по думите му, е "тоталният разпад на държавата".

Как се свиква ВНС?

За да бъде свикано Велико народно събрание, трябва да бъде поискана промяна в Конституцията. Това могат да направят половината народни представители - 120 - или президентът. Парламентът разглежда искането най-рано два и най-късно пет месеца след внасянето му, а "за" решението трябва да гласуват поне две-трети - 160 - от народните представители.

Ако парламентът вземе такова решение, президентът насрочва избори за ВНС в срок от три месеца.
Великото народно събрание се състои от 400 народни представители. То може да приеме нова Конституция, да решава въпроси за изменение на територията на страната, да решава въпросите за промени във формата на държавно устройство и на държавно управление.

Последното ВНС е седмото, което приема новата Конституция на България през 1991 година.

Искания за свикване на Велико народно събрание?

През август миналата година Слави Трифонов предложи да се проведе референдум за свикване на Велико народно събрание, което да въведе президентска република. ИТН обаче не успя да събере достатъчно подписи за провеждането на референдум.

През август 2020 година, по време на протестите срещу правителството му лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов предложи свикване на ВНС, което да приеме няколко основни промени в Конституцията, сред които намаляване на броя на депутатите от 240 на 120, намаляване на мандатите на глания прокурор и на председателите на ВКС и ВАС от 7 на 5 години, разделяне на Висшия съдебен съвет на Съдебен съвет на съдиите и Съдебен съвет на прокурорите, намаляване на броя на депутатите във ВНС от 400 на 280 и други.

Предложенията бяха отхвърлени през ноември 2020 година. От 212 гласували 111 бяха "за", 93-ма "против" и 8 "въздържал се". Против гласуваха БСП и ДПС, които тогава бяха опозиция.

В края на 2019 година, след като подписа указа за назначаването на Иван Гешев за главен прокурор, президентът Румен Радев обяви, че ще инициира разговори за промени в Конституцията и че започва широк обществен дебат за "цялостния модел на българската прокуратура, нейното устройство и функции, мястото ѝ в съдебната система и връзките с други институции".

През юни 2017 година, при поредната криза в прокуратурата и скандала „ЦУМ-гейт“, председателят на Върховния касационен съд Лозан Панов поиска от президента Румен Радев да свика консултации за Велико народно събрание и да инициира дебат за изваждането на прокуратурата от съдебната власт.

През 2016 година бившият президент, тогава лидер на АБВ, Георги Първанов се обяви за свикване на Велико народно събрание за промяна на Конституцията и смяна на държавното управление към президентска република. Според Първанов новата Конституция трябва да бъде одобрена от избирателите чрез референдум.

През 2010 година иницитивен комитет начело с Яне Янев, лидер на РЗС, внесе в Народното събрание подписка за свикване на Велико Народно събарние. Той поиска предсрочно прекратяване на мандата на 41-то Народно събрание и рестарта на системата.

#Народно събрание

Последвайте ни в Twitter и Facebook

Още по темата:

Коментирай

Най-четено от Политика
Последно от Политика

Всички новини от Политика »

Инбет Казино

Анкета

Одобрявате ли кабинета "Главчев"