
Легендарния борец срещу мафията Джовани Фалконе загива в адски атентат преди точно 31 г., после всичко се променя

На този ден преди 31 години Джовани Фалконе приключва земния си път, за да постави началото на една легенда.
Джовани Фалконе е роден и израства в Палермо. След училище преминава кратък курс във Военноморската академия в Ливорно, а после завършва право, след което започва работа в съдебната система. Преминава през различни назначения в малки градчета, докато през 70-те години се озовава в родния Палермо, където е привлечен в създадения от прокурор Роко Киничи Пул Антимафия, екип от следователи и прокурори, които работят заедно и споделят една и съща разузнавателна информация. Към новосформираната група се присъединява и приятелят му от детинство Паоло Борселино. Джовани Фалконе въвежда модерни подходи в борбата срещу мафията, като използване на банкова информация и проследяване на престъпните парични потоци. Но неговата основна заслуга е откритието му, че мафията не може да бъде победена без помощта на хора отвътре. По инициатива на Фалконе и Борселино са направени корекции в правораздавателните закони, въвеждащи статута на защитения свидетел. Така се дава възможност на арестувани мафиоти да сътрудничат на съдебните органи срещу по-леко наказание, дори осигуряване защита в друга държава, както и промяна на самоличността. Най-голямото им попадение е бившият мафиотски бос Томазо Бушета, въз основа на чиито показания става възможен така наречения Макси процес. Това е най-голямото съдебно дело срещу мафията в Италия. Процесът, по който обвиняеми са 475 души, започва през 1985 г. и приключва в края на 1987 г. с 360 присъди и 114 оправдани. Общият брой на годините затвор е 2665.
На 23 май 1992 г. Джовани Фалконе и съпругата му Франческа Морвило пристигат с полет от Рим на летището в Палермо. Посрещат ги телохранителите им Роко Дичило, Антонио Мончинаро и Вито Скифани. В 17.58 часа, преминавайки край едно от предградията на Палермо, бронираният “Фиат Хрома”, шофиран от Фалконе и колата с охраната са буквално изхвърлени във въздуха от един тон тротилов еквивалент, поставен във водосточен канал. Взривът е толкова силен, че е регистриран от Националния институт по геофизика. Откъснати са двете платна на автомагистрала А-29 на разстояние повече от 100 метра – като след бомбардировка. Вдига се висок черен облак от прах, парчета асфалт и цимент, а телата на Фалконе, съпругата му и охранителите им са разкъсани до неузнаваемост. Поръчител на атентата е мафиотският бос Салваторе (Тото) Риина, по прякор Звяра, който наблюдава екзекуцията с бинокъл от отсрещния хълм, а дистанционното устройство е задействано от неговия кръщелник Джовани Бруска-Свинята.
Два месеца по-късно Звяра и Свинята убиват друг достоен магистрат – Паоло Борсалино. Смъртта на Фалконе и Борсалино отприщва огромна обществена енергия срещу мафията. Година по-късно е организиран грандиозен процес срещу организираната престъпност, в резултат на който над триста видни мафиоти са осъдени на дълги години затвор. Мафията е изтласкана от държавата и поставена на колене. Днес Международното летище в Палермо носи имената на Фалконе и Борсалино, а през 2017 г. Салваторе Риина издъхна в затвора, където излежаваше доживотна присъда.
Още по темата:
- » Страховитият бос на мафията в Италия Месина Денаро издъхна от рак на дебелото черво на 61
- » Politico: Справянето с мощните мафиотски интереси в България не е за хора със слаби сърца
- » Войната на мафията срещу Холивуд заради филма "Кръстникът"