Депутатите одобриха окончателно военната помощ за Украйна

Депутатите одобриха окончателно военната помощ за Украйна
A A+ A++ A

Парламентът официално ратифицира договора за изпращане на оръжие на Украйна, след като миналата седмица на извънредно заседание Комисията по отбрана прие списъка с въоръжение, което страната ни да изпрати на Киев. Ябълката на раздора в днешния дебат беше фактът, че информацията какво точно ще получи Украйна е класифицирана. Депутатите обаче имаха повече от една седмица да се запознаят със засекретената информация, за да си изградят мнение за днешното гласуване. В процеса на дебата стана ясно, че от 240 само 25 народни представители са се възползвали от възможността да се запознаят със списъка, пише СЕГА.

Според министъра на отбраната Димитър Стоянов България няма възможност да даде тежко оръжие, а само леко стрелково оръжие и боеприпаси. Както и на предните гласувания, най-върлите противници на изпращането на военна помощ за Украйна бяха "Възраждане" и БСП. А от столетницата поискаха държавният глава Румен Радев да наложи вето на решението.

Георги Свиленски от БСП заяви, че българските граждани трябва да разберат за какви оръжия става въпрос. Неговият съпартиец Кристиан Вигенин пък заяви, че тук не става дума за симпатиите ни към украинските граждани, а за това, че предоставянето на въоръжение означава "ангажиране в този конфликт". И допълни, че останалите страни по света, които са предоставили военна помощ на Украйна, дават гласност на това какво точно са изпратили. Той упрекна народните представители, че само 25 от 240 са се запознали със засекретените списъци.

Според Радомир Чолаков от ГЕРБ-СДС "става въпрос за достойнството ни като държава, защото има въпроси, които не трябва да се обсъждат публично". "И без това чуждите разузнавания знаят повече от нас какво имаме", иронично каза Чолаков. "В такъв случай от кого се налага да крием тези списъци", попита Вигенин. И изрази тезата, че всичко се държи в тайна, за да може след това "без знанието на НС и на българските граждани да бъде добавено ново въоръжение, което да постави под риск българските граждани".

Военният министър Димитър Стоянов, който присъстваше на дебата, заяви, че причината информацията да бъде класифицирана е, че тя е част от доклад, който съдържа цялата информация за въоръжението на България, включително и техника за попълване на загубите. И обясни, че никоя страна не представя пълна информация за това какво е изпратила на Украйна като оръжие.

Делян Добрев от ГЕРБ-СДС пък заяви, че "списъкът е таен, защото ни е срам колко малко даваме". А един от най-големите противници на даването на оръжие на Киев Николай Дренчев от "Възраждане", който влезе в НС заедно с брат си Димо Дренчев", каза, че "това, което даваме, е твърде много предвид окаяното състояние на българската армия".

Обиди

И този дебат не мина без напрежение между членовете на "Възрждане" и "Демократична България". Лидерът на националистите Костадин Костадинов заяви, че даваме "подарък на Украйна в размер на оръжие". И повтори тезата си, че въпросните оръжия ще бъдат използвани срещу българите в Украйна; че с решението си НС подкрепя "една голяма фашистка държава"; че българите в Украйна са репресирани и тероризирани. Тези думи изключително много подразниха Кремена Кунева от "Демократична България", която направи забележка на Костадинов, че е "грозно да говори с ирония за страна, в която се убиват мирни граждани и деца". А Елисавета Белобрадова поиска да знае "какви са доказателствата, че в Украйна българите са тероризирани".

Страстите се разгорещиха, а "Възраждане" преминаха към използване на дежурните си епитети за ДБ - "евроатлантическа шайка" и "евроатлантическа тълпа". Водещият заседанието Йордан Цонев от ДПС взе думата и помоли народните представители да се придържат към "достоен език на изказване".

В крайна сметка депутатите гласуваха дебатите по темата да бъдат прекратени и да се премине направо към гласуване. Кристиан Вигенин от БСП обаче поиска гласуването да бъде отложено, за да могат всички депутати да се запознаят със секретните списъци. Георги Свиленски, също от столетницата, пък поиска гласуването да стане поименно и със ставане от място. И двете предложения не бяха приети. Лидерът на БСП Корнелия Нинова поиска президентът Румен Радев да прояви "разум и отговорност" и да наложи вето.

#депутати

Последвайте ни в Twitter и Facebook

Още по темата:

Коментирай

Най-четено от Политика
Последно от Политика

Всички новини от Политика »

Инбет Казино

Анкета

Одобрявате ли кабинета "Главчев"