Касата иска прегледът да е минимум 15 минути, лекарите против

Касата иска прегледът да е минимум 15 минути, лекарите против
A A+ A++ A

Здравната каса предлага да се върне условието за минимална продължителност на профилактичните и диспансерните прегледи при лекар и тя да бъде 15 минути. Идеята е заложена в проекта на Национален рамков договор за следващите три години.

Предвижда се минимум 15 минути да продължава и консултацията с личен лекар или лекар-специалист, като това ще е сред критериите за качество на медицинската помощ.

От Лекарския съюз все още отказват да се върнат на масата на преговорите и настояват за оставки в ръководството на Здравната каса, съобщи БНР.

Медицината не може да бъде слагана в рамки

Не може да се слага времева рамка за преглед на пациент, твърди д-р Костадин Сотиров, личен лекар с практика в Пловдив и председател на местното сдружение на общопрактикуващите лекари. „Ако човек свърши една работа добре, но я свърши за по-кратко време, това не означава, че е работил некачествено. Напротив – означава, че е работил по-качествено“, смята той.

Според него това изискване е било въведено преди години с цел да се ограничи броя на прегледите и съответно на разходите на Здравната каса за тях. Така обхватът на профилактичните прегледи е спаднал до 30%: „Въпреки епидемичната обстановка, след премахването му този процент се качи до 47%, наближи 50. Тази година се надяваме да е и повече. Това притесни ръководството на НЗОК“.

Ако се върне минималната продължителност на прегледа, личните лекари ще могат да преглеждат средно по 25 души на ден, смята д-р Сотиров и добави, че сега те са около 42-45 души на ден.

Здравната каса не е лекуващ орган, а платец на медицински услуги, заяви от своя страна Иван Димитров – председател на Българския пациентски форум. Той също е против минимална или максимална продължителност на прегледите. „Медицината не може да бъде слагана в рамки“, категоричен е той.

Личните лекари са разтревожени и от отхвърленото им предложение за улесняване на работата по заместване. Идеята им личният лекар да може да се замества от всеки друг лекар, а не от общопрактикуващ не се приема от НЗОК.

Д-р Сотиров е категоричен, че при така предложения проект на Национален рамков договор Лекарският съюз няма да се върне на масата на преговорите, тъй като документът би лишил половината от населението от медицинска помощ.

НЗОК се заяжда с лекарите

Здравната каса се заяжда с Българския лекарски съюз и лекарите. Така председателят на БЛС д-р Иван Маджаров коментира искането на НЗОК да въведе правило - прегледът при джипито да е най-малко 15 минути. Ако това стане, пациентите няма да могат да си запишат час в следващите 20-30 дни, поясни той.

„Това предложение не е дадено преди 2 месеца, когато започна формалното стартиране на тазгодишните преговори, а преди няколко дни, когато влязохме в тежък конфликт. В него има червена нишка. Тя е насочване на пациенти от извънболничната в болничната помощ, спестяване на средства и прехвърляне от едно перо в друго. Първо казват, че прегледът ще бъде 15 минути. След това казват, ако не достигнете 46% досега е било 33% от профилактиката, ще ви плащаме по-малко. Ако нарушите критериите за качество, ще ви наложим двойно по-голям минимален размер на глоба и тройно по-голям на максимален. Тоест, всеки лекар да обхване повече пациенти, а в същото време им ограничаваме времето, в което може да правят профилактични прегледи”, обясни Маджаров в ефира на Нова телевизия.

#лекар

Последвайте ни в Twitter и Facebook

Още по темата:

Коментирай

Най-четено от Общество
Последно от Общество

Всички новини от Общество »