Павлова: Договорката Румъния да събира таксите за Дунав мост 2 е в ущърб за нас

Павлова: Договорката Румъния да събира таксите за Дунав мост 2 е в ущърб за нас
Това решение от времето на правителството „Костов" е в ущърб на българската държава, като се има предвид, че тя финансира 80% от проекта, коментира Лиляна Павлова. Снимка: БГНЕС
A A+ A++ A

При подписването на споразумението за Дунав мост 2 с румънската страна през 2000 г. е взето решението Букурещ да прибира таксите от пътния трафик по съоръжението, а България – от жп трафика.

Това решение от времето на правителството „Костов" е в ущърб на българската държава, като се има предвид, че тя финансира 80% от проекта, а трафикът на превозни средства е в пъти по-голям от този на влаковете, заяви регионалният министър Лиляна Павлова пред Би Ти Ви в петък.

Тя изрази надежда, че все още има време тази клауза да бъде предоговорена, за да има по-голяма балансираност в приходите за България и Румъния от Дунав мост 2.

„Все пак водещо по този въпрос е транспортното ведомство. То ще го уточнява, както и самия размер на цената за преминаване на съоръжението", добави още министърът в коментар на появилата се неофициална информация, че всеки автомобил, преминаващ моста, ще трябва да заплаща такса от 6 евро.

Навлизайки по-тясно в темите от своя ресор, Павлова призна, че инфраструктурата около Дунав мост 2 и в цяла Северна България като цяло е в окаяно състояние.

Ведомството й обаче работело на пълни обороти и с ясни планове за подобряване на пътищата и изграждане на нови до края на този и през следващия програмен период за получаване на средства от ЕС.

„Започваме ремонти и рехабилитация в района – в ход са тръжни процедури за обходите на Монтана и Враца. Това са едни малки околовръстни, с които целим да извадим целия транзитен трафик от двата града. През март започва работата по тези проекти, като се очаква тя да продължи около година и половина", обясни регионалният министър.

Лиляна Павлова изброи и други ключови пътища, които се изграждат или ремонтират в северозападния район, така че до новия Дунав мост да се стига по-бързо и приятно.

„По отсечката Мездра – Ботевград ще се построят мостове и съоръжения като целят проект е за около 300 млн. лева. Ремонтираме прохода Петрохан, по пътя Русе – Шумен правим трета лента, а участъкът на пътя до Видин се проектира, за да се получи финансиране в следващия програмен период", допълни тя.

По думите на министъра сега повереното й ведомство все още работи предимно в Южна България – по магистралите „Тракия”, „Марица” и „Хемус”.

Въпреки това след 2013 г. „картата на Северна България ще придобие друго измерение", увери Павлова.

Според нея правителството все още се придържа към обещаната в началото на мандата формула „7 магистрали, 7 скоростни пътища и един тунел" – под Шипка.

До 2020 г. обаче средствата от ЕС няма да са достатъчни за всички тези проекти, затова ще трябва или заем от Европейската банка за възстановяване и развитие, или заделяне на средства от държавния бюджет.

В края на разговора Лиляна Павлова не скри, че има известни пререкания между нея и депутати от ГЕРБ по темата „презастрояване" на Черноморието.

Тя защитавала позицията, че 100-метровата плажна ивица не бива да се превръща в строителна площадка по местата, където не е урбанизирано.

„Влязохме в спор с някои депутати, защото те не са съгласни с това. Надявам се, че все още ще има дебат по темата. Да кажем, че засега сме 50 на 50 в позициите си", заяви още министърът и допълни, че „ябълката на раздора" е фактът, че общините от 10 години нямат общи устройствени планове.

#Лиляна Павлова #министър на регионалното развитие и благоустройството #Дунав мост 2 #Румъния #България #Букурещ #Северна България #ЕС #Монтана #Враца #Мездра #Ботевград #Петрохан #Русе #Шумен #Видин #Южна България #магистрала #Тракия #Марица #Хемус #Шипка #Европейската банка за възстановяване и развитие #ГЕРБ #Черноморието

Последвайте ни в Twitter и Facebook

Още по темата:

Коментирай

Най-четено от Транспорт
Последно от Транспорт

Всички новини от Транспорт »

Инбет Казино

Анкета

Одобрявате ли кабинета "Главчев"