Бг професор в САЩ: Рискът да се използва ядрено оръжие не е нулев, но не е огромен

Бг професор в САЩ: Рискът да се използва ядрено оръжие не е нулев, но не е огромен
Facebook
A A+ A++ A

Руският президент Владимир Путин не си е оставил никакви други пътища, освен да излезе с победа от Украйна. Всеки друг изход от войната, освен победа, ще доведе до много пагубни последствия за руската сфера на влияние.

Това мнение изрази пред БНР проф. Бранислав Сланчев, преподавател в Калифорнийския университет в Сан Диего.

"Опитът за блицкриг не беше жалък. Те доста добре се справиха в самото начало всъщност. Вярвам, че се провали в крайна сметка, но дойдоха едва ли не на косъм поне до част от целите си", каза той в предаването "Събота 150".

Според проф. Сланчев руският президент е отлагал мобилизацията по различни причини.

"Сега дойде моментът, когато видяха, че не могат да се оправят."

По думите му през изминалите 6 месеца украинците са се подготвяли и не са изпратили основните си сили на фронта, "затова отстъпваха бавно-бавно и се държаха за всеки град със зъби и нокти".

Рискът да се използва ядрено оръжие не е нулев, но не е огромен, смята проф. Бранислав Сланчев. Според него мобилизацията е знак, че руската страна ще се опита да реши проблемите си по конвенционален път.

"Реално погледнато, няма да знаем до края на войната дали блъфира, или не. Аз смятам, че не блъфира. Просто не е решил, че сега е моментът да го направи. Той просто не си е оставил никакви изходи. След анексациите той няма накъде да отстъпи. Трябва да вземе тези територии. Украинците няма да се съгласят на такъв мир, даже ако бъде употребено ядрено оръжие."

Преподавателят коментира, че "ако ще има ядрен взрив, той ще бъде по територията на Украйна, срещу украински войски" и няма да бъде демонстративен.

"Смятам, че при по-малък удар, отговорът ще бъде неядрен и ще бъде насочен към инсталациите, откъдето е произведен ударът и може да бъде малко разширен."

Бойните действия през зимата трябва да се забавят поради атмосферните условия, посочи още в анализа си проф. Бранислав Сланчев. Затова и по думите му сега се прави опит да се постигнат позиции и "украинците напират много, да вземат десния бряг на Днепър", докато руснаците искат да предотвратят това "и да влязат в зимата с шанс да възобновят атаките пролетта".

Москва се надява студената зима да разколебае европейската поддръжка за Украйна, която е "в ужасно състояние икономически, надяват се, че ще има разкол след народа, че ще искат да се помиряват, защото всички мръзнат", отбеляза преподавателят и допълни, че дори в контекста на санкциите Русия има "достатъчно ресурси да продължава войната много време".

Относно противоречията за военната стратегия на Москва Бранислав Сланчев смята, че "смяната на генералите ще може да уталожи малко страстите на тези хора, които смятат, че не водим правилно войната".

Войни като Втората световна, които завършват с пълна капитулация и разгром на някоя от страните, са редки – от порядъка на 25% за последните 200 и повече години, повечето войни свършват с договор, припомни проф. Сланчев.

"Нито една от страните няма да може да вземе такъв превес, че да разбие другата напълно."

Той прогнозира, че докато Владимир Путин се намира в Кремъл, войната ще се затяга, а мир може да има, ако "си тръгне".


#Владимир Путин #ядрено оръжие #бягащи от войната в Украйна

Последвайте ни в Twitter и Facebook

Още по темата:

Коментирай

Най-четено от Анализ
Последно от Анализ

Всички новини от Анализ »

Анкета

Оценете лятото си