Депутатите решиха: България подкрепя Северна Македония за ЕС

Депутатите решиха: България подкрепя Северна Македония за ЕС
A A+ A++ A

Народното събрание обсъди проектите на решения за Република Северна Македония (РСМ). Заседанието беше открито от временния председател Мирослав Иванов. Той предложи дневния ред, в който първа точка е въпросът за РС Македония. Дневният ред беше одобрен от 210 народни представители.

Народните представители приеха предложението на "Демократична България" за Република Северна Македония със 170 гласа "За", 37 - против и 21 - въздържали се. "За" гласуваха нечленуващите в група народни представители, "Продължаваме Промяната", ГЕРБ-СДС и "Демократична България" и ДПС.

Предложението гласи, че 47-ият парламент възлага на правителството да одобри предложението на френското председателство на ЕС за вдигане на ветото за старт на преговори за еврочленство на Северна Македония. В документа обаче се поставя изричното изискване то да бъде прецизирано и подобрено в защита на българския национален интерес.

Проектът на ДПС бе отхвърлен след гласуване. Той бе внесен след гласуването на вота на недоверие към правителството на Кирил Петков. В него се посочва, че Народното събрание одобрява предложения от френското председателство проект на Преговорна рамка за членство в ЕС на Република Северна Македония (РСМ) и Албания и задължава Министерския съвет незабавно да предприеме всички необходими действия в изпълнение на решението на парламента. Предложението на ГЕРБ-СДС предвижда предприемане на действия от Министерския съвет за одобрение на проекта на Преговорната рамка и проекта на Заключение на Съвета на ЕС за европейската интеграция на РСМ.

Депутатите отхвърлиха и проеката, предложен от ПГ на ГЕРБ-СДС.

По-рано „Възраждане“ предложи точка 1 от дневния ред да отпадне, защото няма промяна в политическата обстановка в РС Македония. Това заяви депутатът от „Възраждане“ и заместник-председател на Комисията по външна политика Ангел Георгиев, предаде БГНЕС.

„РСМ не се е реформирала. В настоящия си вид този парламент морално е фалирал и не може да вземе решения по такива фундаментални въпроси за десетилетия напред“, каза Георгиев. Според него не е държавнически предложения внесени в 12 без 10 секунди да бъдат обсъждани с такава лекота.
„Не може нещо толкова важно да бъде разглеждано за половин час, да бъде входирано вчера и да се гласува днес“, каза още Георгиев.

Неговото предложение беше отхвърлено с гласовете на 188 депутати. То бе подкрепено от едва 12 народни представители.

Стратегическият интерес на България е РС Македония и страните от Западните Балкани да се присъединят към ЕС. Правителството на Бойко Борисов още през 2018 г. определи този въпрос като основен приоритет на първото българско председателство на ЕС. Това заяви председателят на ПГ на ГЕРБ Десислава Атанасова от парламентарната трибуна.

За да има мир и стабилност на Балканите, ние трябва да членуваме в общи ценностни съюзи, като НАТО и ЕС. Това заяви лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ.

Българският национален интерес е България да бъде свободна и просперираща. Да направим така, че с днешното решение НС да бъде един добър пример. Иначе националното предателство няма да бъде последно. Това заяви лидерът на „Възраждане“ Костадин Костадинов, предаде БГНЕС. Декларацията на Костадин Костадинов, която беше наситена с много исторически факти и препратки към Балканските войни, беше насочена срещу гласуването в подкрепа на отпадане на ветото за започване на преговори на РС Македония с ЕС.

„Безотговорно е да се говори, че това е най-доброто предложение, че това е искането на българина. Външният министър в оставка много ясно заяви, че това е най-доброто предложение в сравнение с останалите. Но също така ясно заяви, че то се различава и не покрива исканията на България, изразени в решенията на предишното НС, както и от позицията изразена от всички партии, включително от ДБ, ГЕРБ, ПП и ДПС на КСНС при президента“, каза Йорданов. Той поиска президентът Румен Радев да разсекрети последния КСНС за Северна Македония, за да види българското общество какво са говорили политиците и премиера в оставка Кирил Петков.

Вчера на заседание на комисията по външна политика народните представители одобриха проекта на решение, внесен от председателя на ПГ "Демократична България" Христо Иванов. В него се предвижда прецизиране на текста на проекта на Заключенията на Съвета, така че да гарантира вписването на българите в конституцията на РСМ в разпоредбите, в които са споменати други народи, на равна основа с тях.

Преди това депутатите от комисията изслушаха министърът на външните работа в оставка Теодора Генчовска. В ресорната комисия постъпиха още два проекта на решения за РСМ от депутатите на ДПС и друго, внесено от ПГ ГЕРБ-СДС.

На интернет страницата на парламента е публикуван и проект на програма за редовен парламентарен контрол. На въпроси и питания на народни представители ще отговарят петима министри в оставка - Теодора Генчовска, Асена Сербезова, Атанас Атанасов, Иван Иванов и Бойко Рашков.

#депутати #Македония

Последвайте ни в Twitter и Facebook

Още по темата:

Коментирай

Най-четено от Политика
Последно от Политика

Всички новини от Политика »