ЗАКРИВАЙ! Джуджето Гибралтар се оказа голяма хапка за жалките ни национали и Гонзо

Националният отбор по футбол на България за N-ти път накара феновете да си скубят косите от бяс, яд и отчаяние. Разпасаната команда не успя да бие дори Гибралтар - 1:1. Сбъднатият кошмар при визитата на футболното джудже се случи в третия кръг в група "C" в Лигата на нациите. На стадион "Виктория" избраниците на временния треньор Георги Иванов-Гонзо  посрамиха националната фланелка, след като изобщо не успяха да надиграят непретенциозните домакини. Нещо повече - Гибралтар имаше по-чисти положения и май трябва да се радваме, че не паднахме.

Голът за нашите заби Георги Минчев с глава в самия край на първата част. В началото на второто полувреме обаче гибралтарците изравниха от дузпа и заслужено взеха точка, която е и първата им в потока.

Гибралтар – България 1:1

0:1 Георги Минчев (45'), 1:1 Лиам Уокър (61') д.

Мачът започна с ниско темпо, като двата отбора направиха по едно положение, при които обаче не се стигна до сериозна опасност за двамата вратари.

В 15-ата минута Георги Миланов навлезе от дясното крило към центъра и центрира с левия крак. В наказателното поле Мартин Минчев бе оставен съвсем сам и стреля с глава отблизо, но вратарят на домакините направи страхотно спасяване, за да изчисти топката в ъглов удар. След центрирането "лъвовете" имаха претенции за дузпа, но те не бяха уважени от съдията Петри Вилианен.

Тимът на Георги Иванов продължи да натиска домакините в търсене на гол. Защитата в червено обаче успяваше да удържи нападенията на българските футболисти.

В средата на първата част се наложи влизане на медицински щаб на терена след сблъсък на Георги Минчев с футболист на Гибралтар, но не се стигна до нищо сериозно за замесените футболисти.

В 32-ата минута Гибралтар стигна до първи точен удар в очертанията на българската врата. Топката бе върната от Лий Кашаро към Лиам Уокър, който от близо 20 метра стреля силно по земята, но Светослав Вуцов плонжира и улови топката безпроблемно.

Седем минути по-късно Йорданов бе изведен на лявото крило и центрира ниско към Георги Минчев, но топката бе избита, а страничният съдия вдигна и флага си за засада.

Минута преди края на редовното време Гибралтар получи ъглов удар. Уокър центрира, като Итън Брито продължи топката с глава към Рой Чиполина, който също стреля с глава, но прати топката над вратата.

Така се стигна до 46-ата минута, когато Георги Миланов бе изведен на дясното крило. Футболистът на Левски за пореден път центрира в наказателното поле. Там Георги Минчев надскочи Скот Уайзмън и с глава порази вратата на домакините - 1:0 за България.

Това бе и последното интересно положение за първото полувреме, след което България има крехък аванс срещу Гибралтар.

Второто полувреме започна вихрено. Първите две положения бяха за България, но след това домакините стигнаха до страхотна възможност. Лий Кашиано бе изведен на дясното крило и центрира към центъра на наказателното поле. Там Хулиан Валарино бе забравен от българската защита и стреля с десния крак, но Вуцов направи страхотно спасяване, отразявайки шута с крак.

Минута по-късно футболист на домакините бе изведен зад защитата, но Едисон Йорданов му отне топката. В ситуацията имаше съмнения за нарушение на защитника на Вестерло, но съдията подмина ситуацията.

Десет минути след началото на второто полувреме защитата на България изчисти топката, но тя стигна до Валарино, който стреля без забавяне, но топката кацна върху мрежата на Вуцов.

Тимът на Хулио Рибас обаче бе доста по-мотивиран и продължи да натиска. и в 55-ата минута Брито стреля от пряк свободен удар, но след рикошет в Андриан Краев топката излезе. Реферите на ВАР обаче сигнализираха на главния съдия, че Краев е играл с ръка и след преразглеждане Вилианен посочи бялата точка. С изпълнението на дузпата се нагърби Лиам Уокър, който прати Вуцов в обратния ъгъл и изравни в 61-ата минута.

След загубата от Литва се забелязва, че българският национален отбор играе трудно на изкуствен терен.

Постепенно България взе инициативата и в 69-ата минута капитанът Миланов шутира от пряк свободен удар, но вратарят Колинг спаси. Атаките на хората на Георги Иванов обаче бяха хаотични и не затрудняваха вратата на домакините. В игра се появиха опитните Кирил Десподов, Тодор Неделев и Атанас Илиев, но и това не успяваше да помогне на "лъвовете".

В последните минути на мача България окупира наказателното поле, но не успяваше да създаде чисто голово положение. Това затвърди впечатлението, че българите играят по-слабо през вторите полувремена на мачовете си напоследък.

Закономерно последният съдийски сигнал дойде при равенство 1:1 и така се записа нова срамна страница в историята на българския футбол.

Стартови състави:

Гибралтар: 23. Дейл Колинг – 6. Скот Уайсман, 14. Рой Чиполина (к), 3. Бернардо Лопес, 12. Джайс Оливеро - 22. Граме Тория (80' - 16. Аймен Муели), 5. Луи Ансли, 19. Хулиан Валарино (88' - 17. Киан Ронан) – 7. Лий Кашаро, 10. Лиам Уокър, 20. Итън Брито (74' - 9. Рийс Стич)

Резерви: 1. Брадли Банда, 12. Брадли Авеяно, 2. Итън Жоли, 4. Итън Сантос, 8. Николас Посо, 9. Рийс Стич, 11. Ален Понс, 15. Келвин Морган, 16. Аймен Муели, 17. Киан Ронан, 18. Антони Ернандес, 21. Джеми Куумбс

Селекционер: Хулио Рибас

България: 1. Светослав Вуцов - 5. Виктор Попов, 4. Божидар Чорбаджийски, 15. Петко Христов, 12. Едисон Йорданов - 20. Андриан Краев, 6. Филип Кръстев (83' - 9. Атанас Илиев) - 17. Георги Миланов (к), 22. Илиян Стефанов (72' - 8. Тодор Неделев), 19. Мартин Минчев (72' - 11. Кирил Десподов) - 10. Георги Минчев

Резерви: 13. Николай Михайлов, 23. Иван Дюлгеров, 2. Иван Турицов, 3. Андреа Христов, 7. Георги Костадинов, 8. Тодор Неделев, 9. Атанас Илиев, 11. Кирил Десподов, 14. Антон Недялков, 16. Кристиан Малинов, 18. Ивайло Чочев, 21. Пламен Гълъбов

Селекционер: Георги Иванов

Съдия: Петри Вилианен (Финландия)

Жълти картони: Лиъм Уокър, Граме Тория, Дейл Колинг, Луи Ансли (Гибралтар); Андриан Краев, Петко Христов, Кирил Десподов (България)