Петков на разпит, въоръжен с папка с имената на Пеевски и Борисов

Петков на разпит, въоръжен с папка с имената на Пеевски и Борисов
A A+ A++ A

Нося на прокуратурата папка с 19 имена. Това обяви премиерът Кирил Петков в столичната Съдебна палата, непосредствено преди да влезе на разпит. По негови думи става дума за лица, за които носи публична информация и иска да попита какво прави държавното обвинение по тези данни. Това са личности отдавна известни в публичното пространство, коментира на влизане Кирил Петков и добави: "Не съм аз човекът, който да казвам кой е виновен и кой не, а просто показвам на прокуратурата тези личности", предава вестник СЕГА.

Според Петков привикането му в прокуратурата не е институционален натиск, но е излишен пиар.

Разпитът от прокуратурата на премиера Кирил Петков и началника на кабинета му Лена Бориславова е форма на институционално изнудване. Това е миналото, което търси реванш. Това пък коментира часове по-рано президентът Румен Радев по темата.

Петков и Бориславова бяха привикани във върховната прокуратура, след като главният прокурор обяви, че по време на срещата им в петък са му посочили "лица и прякори", които са в основата на корупцията в България. Петков веднага обяви, че ще отиде на разпита, но за да пита той прокурорите какво правят по редица казуси, сред които "Мата Хари" и "Барселонагейт".

Ето и част от имената и въпросите, с които Кирил Петков отива в прокуратурата:

1. По „Мата Хари“, след като беше публично известно, че има кюлчета и пачки, и едновременно с това Борисов сподели, че знае кой е Мата Хари. Извикана ли е прокуратурата, установила ли е коя е Мата Хари, направила ли е разследване дали тя е вкарала тези кюлчета и пачки в чекмеджето на Борисов?

2. Във връзка с „Магнитски“ – знаем, че Божков има много обвинения от прокуратурата, но въпросът е дали са повдигнати допълнителни разследвания по другите хора, описани по „Магнитски“: Пеевски, Магнолев, Желязков? Какви са действията на прокуратурата там?

3. Има ли директна връзка между заема между ББР и факта, че Пеевски е бил акционер в „Булгартабак“?

4. По една от телевизиите беше казано, че заемът в ББР е взет от адвоката на Гайтански – ще искам да разбера какви стъпки е направила прокуратурата, за да разследва евентуални връзки и дали заемът е взет правомерно.

5. След като всички се запознаха с казуса „8-те джуджета“, какви разследвания е направила прокуратурата и повдигнала ли е обвинение на Петър Петров, известен като Петьо Еврото?

6. Има ли връзка между строителните компании, една от които взела доста пари по строителството на незаконните язовири, и г-н известен като Таки?

7. Какви стъпки са направени по „Барселонагейт“, и факта, че испанските власти са ни информирали, че има пране на пари, свързано с този казус?

8. Има ли връзка между случаите с „Автомагистрали“ и изнасянето на торби с пари и ГЕРБ?

9. Защо „Булгаргаз“ и Павлов са се отказали от количествата азерски газ след същите тези доставчици сега са казали, че могат да доставят такъв газ, като с това ще се свали цената за потребителите? Дали е най-правилното Павлов да е извикан само като свидетел?

"Още при връчването на проучвателния мандат заявих, че ако коалицията не постигне пробив в съдебната реформа, то миналото ще потърси реванш. Точно това виждаме в момента, това е форма на институционално изнудване и очаквам лидерите на управляващата коалиция да застанат решително зад премиера", каза Радев.

Президентът коментира още, че е удовлетворен от вчерашното решение на Конституционния съд, който се произнесе, че министърът на правосъдието има право да иска от Висшия съдебен съвет предсрочното прекратяване на мандата на главния прокурор. Правосъдният министър Надежда Йорданова вече обяви, че скоро ще внесе ново искане за прекратяване мандата на Гешев.

По думите на Радев с вчерашното си решение КС е потвърдил несъстоятелността на решението на мнозинството във ВСС, което отхвърли като недопустимо внесеното от служебния правосъден министър Янаки Стоилов искане за уволнение на главния прокурор Иван Гешев. "Остава въпросът дали е пригодно това мнозинство в морално и професионално качество и аз съм песимист в този състав ВСС да вземе рационално решение", допълни Радев.

Радев отговаря на въпроси и по други теми. Той отказа да даде оценка на работата на правителството, защото е още рано, а то работи в изключително трудна ситуация - каскада от кризи и лошо наследство. Според него е илюзия да си мислим, че демокрацията и правовият ред идват изведнъж. "Но между президентството и изпълнителната власт има конструктивно сътрудничество", увери държавният глава. Веднага след това обаче допълни, че очаква правителството да е много по-открито, когато взема решения, да предоставя навреме цялата информация, за да няма съмнения за задкулисни решения.

По горещата в момента тема за златните паспорти - даване на българско гражданство срещу инвестиции, президентът каза, че това е порочна практика, която трябва да се преустанови. Такъв законопроект на правителството вече бе приет на първо четене от правната комисия в парламента. Радев припомни старото си настояване, че вместо да има златни паспорти, "българите от нашите исторически граници трябва да вземат много по-лесно паспорти".

#Кирил Петков #прокуратура

Последвайте ни в Twitter и Facebook

Още по темата:

Коментирай

Най-четено от Бизнес
Последно от Бизнес

Всички новини от Бизнес »

Инбет Казино

Анкета

Одобрявате ли кабинета "Главчев"