За устойчивата мода и ефектът Greenwashing със Светлана Петрова

За устойчивата мода и ефектът Greenwashing със Светлана Петрова
A A+ A++ A

Екосъобразният начин на живот и устойчивите практики в бизнеса се превръщат в основан цел на все повече производители в днешно време. И докато някои големи модни брандове само замазват очите ни с привидно устойчиви колекции, то други дизайнери влагат цялата си страст в създаването на облекла, които изцяло отговарят на концепцията за екосъобразност и нулев отпадък.

Днес ще ви разкажем от първо лице за MUB - устойчива, капсулна колекция от облекла, която е създадена в колаборация между Светлана Петрова от Empty Your Wardrobe и още две дизайнерки от чужбина. Модните артукили са изработени изцяло от рециклиран текстил на принципа на кръговата икономика и обагрени по специална технология с бои от изцяло растителни източници. Как е дошла идеята, трудна ли е била реализацията и защо е важно да заложим на устойчивата мода ни разказват Светлана Петрова, Далия Родригес и Марта Сиетеглесиас Авила.

Здравейте! Благодарим Ви, че приехте нашата покана за интервю!

Съвсем наскоро реализирахте капсулна колекция дрехи, създадени от рециклиран текстил по специална craft технология. Как дойде вдъхновението за този проект?

Светлана: Make Your Bed (MUB) е съвместен проект, стартиран от Марта Сиетеглесиас Авила от студио Warm & Wild със седалище в Мадрид, Далия Родригес от DsR Atelier (Португалия) и Светлана Петрова от Empty Your Wardrobe (България). Чрез проекта за партньорство на Worth успях да се свържа с технически и творчески артисти като Марта и Далия и получих подкрепата, благодарение на която реализирах тази идея.

 2336739

Аз, като представител на Empty Your Wardrobe, търсех страстен майстор на занаятите, който притежава устойчив начин на мислене и подобна философия: да твори за природата, да защити нашето наследство, да трансформира това, което се счита за отпадък в красиви продукти, да даде нов живот на старите, нежелани тъкани и облекла.

От основаването на EYW през 2015 г. екипът се опитва да затвори цикъла, да удължи жизнения цикъл на дрехите, които се събират или обменят чрез swap пазари. Направихме няколко разменни събития тук в България, а също така разработихме колекция ЗОВВ и след това процесът се премести в Дания, заради моите магистърски изследвания там.

 2336736

Разкажете ни малко повече за craft технологията. Какво представлява тя и практикува  ли се и в България?

Светлана: Използваме естествени техники за боядисване, за да дадем нов живот на събраните тъкани. Warm and Wild отговаря за манипулирането на събраните тъкани и координирането на целия процес на естествено боядисване, използвайки нетоксични устойчиви багрила като растения, цветя и хранителни отпадъци – техника, която подчертава нашия ангажимент към идеята за нулеви отпадъци и кръгова икономика.

Капсулната колекция е проектирана и произведена от Далия Родригес, на прикципа на минималните отпадъци, традиционно шиене и занаятчийски техники, за да се избегне производството на отпадъци.

Поради спецификата на конкурса, в който участвах, трябваше да избера партньори от други държави. Но вярвам, че в България има много творци, които използват различни техники, прилагат стари занаяти под нова форма. С няколко от тях, ние влязохме в сътрудничество , при създаването на колекция ЗОВВ.

Труден ли беше процесът и колко време отне реализацията?

Светлана: Процесът на разработване на капсулната колекция беше предизвикателство сам по себе си, защото включваше различни, но допълващи се стъпки, които изискваха съвместни усилия и най-доброто от всеки от нас - а именно концепцията, снабдяването с разменени и изхвърлени облекла, прилагането на естествен процес на боядисване, дизайна на колекцията и нейното производство, като се вземат предвид характеристиките на събраните тъкани.

Въпреки предизвикателствата, пред които сме изправени, открихме нови възможности. На ниво събиране и снабдяване на суровините за събирането, EYW трябваше да бъде иновативен и да се справи със здравните ограничения на Covid-19, които силно повлияха на нашите планове за организиране на swap пазари и събития.

За щастие, чрез партньорство и сътрудничество, Empty Your Wardrobe успя да организира 3 разменни пазара (май-август 2020 г.) в Дания. Поканихме хорта да донесат спално бельо и памучни тъкани и получиха допълнителни купони: Wastecoins. Тези монети могат да бъдат обменени в бъдеще за пазаруване на продукти на MUB. Събитията бяха посетени от над 500 души, които изпитаха атмосферата на устойчива култура. В края на септември 2020 г. стартира нов Swap Spot (физически динамичен гардероб за обмен на дрехи втора употреба) в Колдинг (Дания), който служи като място за снабдяване на колекцията MUB. Освен това беше изключително трудно да се набавят облекла, изработени от естествени влакна, на разменните пазари и на място.

2336741

За щастие Empty Your Wardrobe разработи партньорство с местна компания Beirholm, произвеждаща спално бельо, като по този начин се възползвахме от изхвърлените продукти, които не са успели да премина контрол на качеството. Постигнахме споразумение да използваме изхвърлените тъкани, посетихме фабриката два пъти и събрахме мостри за създаването на колекцията MUB – висококачествени тъкани, които обаче се считат за отпадък.

По време на процеса на проектиране и производство беше важно колекцията да обхване принципите за минимално количество отпадъци. Процесът на изработка беше предизвикателен и мотивиращ, тъй като всеки плат имаше различни специфики, което изискваше предварителен анализ на съответствието между дизайна и тъканта.

Дрехите в колекцията са създадени предимно от памук, лен и остатъчни материали от други текстилни изделия. Доколко този процес е постижим и реалистичен за условията, които имаме тук в България?

Светлана:  Да, и пример за това е ЗОВВ КОЛЕКЦИЯ. Моделът, използван за колекцията MUB, е възпроизведен в различни контексти, включително в България. Прилагането на такива видове партньорства и бизнес модели може да донесе повече възможности за всички участващи страни.

В описанието на продуктите виждаме, че те са обагрени в естествени бои. Какво представляват те?

Светлана: Марта борави с естествени бои. Тя използва багрила, получени от растения, цветя и плодове, както и хранителни отпадъци Това е техника, която подчертава нашия ангажимент към идеята за нулеви отпадъци и кръгова икономика.

2336738

Боядисването с бои на растителна основа винаги е загадка, тъй като никога не знаете какъв точно цвят ще получите. Вълшебно е да видите как тъканта се превръща от бяла в розова само с помощта на костилки от авокадо. Освен това някои от миризмите, които боите оставят върху дрехите, са много специални. Уникалността на цветовете, създадени от природата, е част от това, което прави колекцията MUB толкова изключителна.

Има ли специфика при грижите за подобен тип дрехи, имайки предвид естествените материи и багрила и самата технология, по която са създадени?

Светлана: Всички текстилни изделия от колекцията са боядисани с естествени багрила, поради което цветът може да варира, ако се промени PH или ако се използват химически продукти за прането им. За да избегнете тази промяна на цвета и повреждане на материала, препоръчително е да перете текстила с неутрален PH препарат и на ръка.

След многократно пране или след продължително излагане на пряка слънчева светлина цветът може да избледнее. Ако текстилът, боядисан с естествени багрила, е изложен на внезапна промяна в PH, той ще реагира и ще промени цвета си. Текстилът може да се глади, стига да се прави на ниска температура.

Далия: Вярваме, че е важно грижата за облеклото да бъде отговорна, като се пере само когато е необходимо, на студени и кратки цикли на пране и разбира се, да се преправят, когато е необходимо. Това са малки практики, които могат да имат огромно влияние.

А защо е толкова важно да залагаме на естествените материи пред изкуствените и синтетичните?

Далия: Естествените тъкани са екологично устойчиви и възобновяеми. Те произлизат от естествени влакна като дървета, растения или животни, които могат да продължат да се заменят или отглеждат отново.

2336737

За разлика от много синтетични тъкани, естествените тъкани са биоразградими и се разлагат безвредно. Освен това синтетичните влакна, произведени предимно от химически манипулирани нефтохимикали, са изключително токсични и освобождават вредни микропластмаси при всеки процес на пране. Според доклад, изготвен за Международния съюз за опазване на природата през 2017 г., синтетичният текстил произвежда 35% от замърсяването с микропластмаса в световните океани и е най-големият известен източник на замърсяване на морската микропластмаса.

Колекцията е в колаборация с чуждестранни дизайнери. Как се намерихте в тази обща мисия? Кой всъщност бе инициаторът на идеята и трудно ли се намират съмишленици за такъв проект?

Светла: Трите кръстосахме пътищата си през платформата на Worth Partnership Project по различни поводи, преди да постигнем успех.

Марта винаги е мечтала да има колекция от устойчиви дрехи, създадени от тъкани, боядисани от нея с растителни бои. Това беше начин да направим достъпна за хората колекция от дрехи, която споделя принципите на нулеви отпадъци и устойчивост. Без познания за шиене или проектиране, Марта смяташе, че тази мечта едва ли е възможна за постигане, докато възможността за създаване на MUB благодарение на проекта за партньорство не го направи осъществимо.

От своя страна Далия Родригес мечтаеше да изработи дрехи, използвайки повторно стари текстилни изделия, особено спално бельо, което събираше от битпазари и къщата на баба си, както и да прилага  craft техники, за да използва остатъци в творческия процес като пачуърк или тъкане, и двете техники, които тя практикува напоследък.

2336743

През 2019 г., когато обмисляхме да кандидатстваме отново, се свързахме помежду си и се роди нов екип. Проектът за партньорство на Worth се появяви в точния момент, предлагайки голямо разнообразие от възможности за нас. Търсейки идеалното съчетание между майсторство, кръгова икономика и устойчиво производство, чрез платформата открихме, че имаме толкова много общо и че всички ние говорим един и същ език, въпреки факта, че произхождаме от различни страни.

Любовта към устойчивостта и опазването на природата, превръщането на това, което се смята за отпадък, в нещо красиво, полезно – това ни обедини. Стигнахме до факта, че нашите умения се допълват взаимно. Въпреки това беше важно да се намери сплотен образ и да се слеят тези три личности в една концепция. Важно беше преди всичко да изградим концепция, съобразена с нашата естетика и ценности. И накрая, да изпратим правилното послание към нашите бъдещи клиенти – да купуват и носят дрехи с истории, дрехи, които имат значение.

В крайна сметка това невероятно сливане на надежди, идеи и опити най-накрая доведе MUB до една прекрасна история! Чувствахме се овластени и вярвахме повече от всякога в успеха на MUB Collection – устойчива капсулна колекция от облекла, следваща принципите на кръговата икономика, проект, който беше обявен за един от финалистите на 3-та покана за Worth Partnership Call през 2020 г.

Цялото интервю четете на Jenite.bg

#мода

Последвайте ни в Twitter и Facebook

Още по темата:

Коментирай

Най-четено от Интервю
Последно от Интервю

Всички новини от Интервю »