Д-р Бисер Тодоров със съвети към родителите: Трябва ли да носят маски и как да се предпазят от КОВИД

Д-р Бисер Тодоров със съвети към родителите: Трябва ли да носят маски и как да се предпазят от КОВИД
A A+ A++ A

Навън става все по-студено и все повече започваме да се грижим за подсилването на имунитета на нашите деца. С циркулиращите около нас коронавирусна инфекция и други вирусни заболявания всеки от нас е изложен на сериозен риск за здравето си.

Затова се срещнахме с д-р Бисер Тодоров, който е педиатър в МБАЛ "Христо Ботев" град Враца. Как да подсилим имунитета на децата на прага на зимния сезон, нужно ли е да носят маски, трябва ли да се ваксинират срещу КОВИД и как протича инфекцията при малките, са част от въпросите, на които обърнахме внимание.

Зимата чука на вратата. Как да подсилим имунитета на детето на прага на новия сезон?

Подсилването имунитета на децата е нещо, което трябва да се прави през цялата година, не само преди сезона. Предпочитам да не говоря за медикаменти, тъй като не е редно, когато имунитета функционира нормално, да бъде подсилван по какъвто и да било начин изкуствено, защото той е съвършен. Ще говоря обаче за децата, които боледуват по-рядко. Хората забравят, че децата особено в ранната възрастова група (под 4 години) трябва ежедневно да прекарват навън на открито не по-малко от 2-3 часа, независимо от климатичните условия, защото устойчивостта на лигавицата означава и тяхната правилна реакция на температурните изменения, на които е подложена лигавицата на горните дихателни пътища. Особено в това време, свързано с изолация и дълъг престой вкъщи, не бива да забравяме, че децата трябва да прекарват време навън. Това важи за ученици и особено силно важи за малките деца, защото стоенето вкъщи срива имунитета на човека. Останалите неща са правилното хранене, но не само яденето на зеленчуци и плодове. Ясно е, че трябва да има разнообразен режим на хранене. В периода на най-бързия растеж, белтъците са особено важни за правилното функциониране на имунната система, не само на растежа.

Дайте пример за белтъци, които задължително трябва да приемат малките и според Вас пропускаме ли нещо важно при храненето на децата?

Месото е достатъчен и комплексен източник на всички белтъци в човешкото тяло. Боба е една от супер храните, от които човек се нуждае и също съдържа достатъчно белтъци. Няма специален белтък, който трябва да се приема, всички са важни и необходими, особено източниците на храна, които носят незаменими аминокиселини, които са комплексно застъпени само в месото. Незаменими аминокиселини са тези, които човек не може да синтезира сам. Така нареченото девиантно хранене или хранене с определени неща, които не съдържат достатъчно белтъци, не е здравословно.

Ще дам пример: Има някои деца, които пият само мляко, но то не е достатъчен източник на белтъци за дете, което е над кърмаческа възраст. Има някои деца, които родителите определят като "злояди", а всъщност са с наднормено тегло. Оказва се, че тези деца ядат много мляко, но не приемат други белтъци, т.е. те са ощетени по отношение на белтъчното си хранене и същевременно има наднормена телесна маса.

Така че правилното хранене е другата основа за стабилен имунитет при децата. Разбира се, без да пропускаме престоя на открито. Натоварването на имунната система трябва да бъде в съответствие с възрастта на детето. Имунната система на деца до 3-4 годишна възраст е незряла. Много хора бъркат и твърдят, че тя е слаба, но това не е така. Тя не е слаба, а незряла. Не е пораснала, за да достигне достатъчното ниво, за да пази организма. Контактите трябва да съответстват на нивото на зрялост на имунната система. Бебетата, които посещават ясла, винаги боледуват повече от тези, които не посещават.

Децата с прекалено големи контакти, съответно са по-често болни. Пример за правилното отглеждане на имунната система в тези времена, свързано даже и с коронавирусната инфекция, е избягването на големите търговски обекти. Големите хранителни вериги и молове не са места за посещение от деца под 3-4 годишна възраст, където има хиляди хора, климатиците въртят един и същи въздух и контактността е максимална. Имунната система на едно малко дете не е съответна на имунната система на един зрял индивид.

Какви са най-често срещаните оплаквания на децата в есенно-зимния сезон?

Оплакванията съответстват на вида вирус, който циркулира в момента в дадения район. Понеже напоследък цялото внимание е насочено към коронавирусната инфекция, ние забравяме, че циркулират и други вируси, които също могат да причинят сериозни проблеми. Идват и сезонните вирусни инфекции, които са инфекции на горни дихателни пътища, свързани с хрема, кашлица, температура. Всички видове вируси могат да имат различни изяви, но обикновено са общите характерни за сезона.

Какво  мислите за ваксинирането на деца под 18 години срещу коронавирус?

Продължавам да смятам, че ваксината срещу КОВИД е въпрос на лична отговорност и свободен избор на човека. Тук не включвам ваксините, които са от държавния ваксинационен календар, които са абсолючно необходими и които ако не бъдат извършени, човек извършва престъпление спрямо децата си. Тъй като знаете, че ваксините срещу коронавирус са разрешени срещу подписване на декларация за безопасност и снемане на отговорност от фирмата производител, моето мнение е, че човек сам трябва да вземе решение дали да имунизира детето или не.

Вижте цялото интервю на Jenite.bg

#коронавирус

Последвайте ни в Twitter и Facebook

Още по темата:

Коментирай

Най-четено от Интервю
Последно от Интервю

Всички новини от Интервю »

Инбет Казино

Анкета

Одобрявате ли кабинета "Главчев"