След 27 г.! БГ грация с медал от европейско (ВИДЕО)

За първи път от 27 години България има медалистка в многобоя на европейското първенство по художествена гимнастика. Боряна Калейн стана вицешампионка на шампионата във Варна, оставяйки на трето място зад себе си трикратната световна шампионка Дина Аверина. Другата от двете руски близначки - Арина Аверина, спечели титлата.

Последната българска грация, качила се на почетната стълбичка на първенството на Стария континент в многобоя, бе Мария Петрова, триумфирала със златото в Солун `94. Оттогава българки бяха печелили отличия само на отделните уреди.

Във Варна 21 родената през 2000 г. Калейн събра сбор от 107.625 т. (27.775 на обръч; 27.400 на топка; 27.950 на бухалки; 24.500 на лента). Шампионката Арина Аверина постигна многобой от 109.100 т. (26.200; 29.200; 28.400; 25.300), а сестра ѝ Дина взе бронза със 107.325 т. (28.000; 29.150; 27.500; 22.675).

Развръзката на шампионата беше крайно драматична, понеже Калейн игра с последен стартов номер на бухалки. Напрежението в зала "Конгресна" на ДКС се покачи, тъй като оценката ѝ се забави, а след като стана ясна и това ѝ отреди втора позиция в крайното класиране, както зрителите по трибуните, така и хората от щаба на националния ни отбор изпаднаха в еуфория.

Другата българска националка - Картин Тасева, също намери място в Топ 8. Тя завърши на 7-о място със сбор от 98.850 т. (24.800; 25.900; 25.700; 22.450). Миналогодишната европейска шампионка в многобоя Линой Ашрам (Изр) остана четвърта със 106.800 т., а пред нашето момиче се наредиха още само две беларускини - Анастасия Салос със 104.475 т. и Алина Харнаско със 102.800 т.

Общо 24 гимнастички се състезаваха за отличията в днешния индивидуален многобой. Утре Боряна ще участва в три от финалите на отделните уреди (без лента), а Катрин ще се бори за медали във всички четири.