Иран: Войната с Израел е неизбежна!

Иран: Войната с Израел е неизбежна!
Ръководителят на Иранската революционна гвардия ген. Джафари отново заплаши Израел с унищожение. Снимка: ЕПА/БГНЕС
A A+ A++ A

Войната между Иран и Израел "накрая ще се случи", заяви генерал Мохамад Али Джафари, командващ Иранската революционна гвардия (Пасдаран).

Иранският генерал подчерта, че азиатската държава е готова и ще унищожи Израел, предадоха иранските информационни агенции „Исна" и „Фарс", цитирани от АПФ и БГНЕС.

"Срамният и злокачествен тумор Израел се стреми към война срещу нас, но не се знае кога ще стане тази война. Те сега смятат, че войната е едиственият начин да се изправят срещу нас, но са толкова глупави, че техните американски господари трябва да ги спрат", коментира генерал Джафари.

В средата на септември генерал Джафари заплаши, че Иран може да се оттегли от Договора за неразпространение на ядрено оръжие, ако Западът употреби военна сила по отношение на Техеран.

В началото на септември пък европейски нации поискаха нови международни санкции срещу Иран, заради спорната ядрена програма на страната.

С растящо чувство на неудовлетвореност около липсата на напредък в преговорите на международните сили с Иран, германският външен министър Гидо Вестервеле каза, че Техеран не е отправил „реално предложение" да увери света в своите мирни ядрени намерения.

Иран има право на ядрена енергетика за мирни цели, но „ние смятаме за неприемлива, крайно опасна възможността Иран да притежава ядрени оръжия", каза тогава френският външен министър Лоран Фабиюс.

В последните месеци, особено след терористичния акт в Бургас от 18 юли, при който бяха убити петима израелци и един българин, израелският премиер Нетаняху засили реториката срещу Иран, като дори обвини Иран заедно с проиранската групировка Хизбула за атентата в България.

Редица западни страни начело със САЩ и Великобритания, а и Израел са особено разтревожени от вероятността Иран да се сдобие с ядрено оръжие чрез ядрената програма, развивана от Техеран вече десетилетие, която официално е „за мирни цели".

Според Международния договор за неразпространение на ядреното оръжие от 1970, по който Иран е страна, съществуващите по онова време ядрени сили – САЩ, Русия (СССР), Китай, Франция и Великобритания, са признати, а останалите страни имат право на граждански ядрени програми за производство на електричество и научни цели.

В същото време обаче така оформеният режим на неразпространение може да бъде пробит по подобие на направеното от Северна Корея, която след развиването на мирна ядрена програма, през 2003 г. създаде собствени атомни бомби и едностранно се оттегли от Международния договор за неразпространение – ход, който не можа да бъде предотвратен от инспекциите на Международната агенция за атомна енергия.

Заради смятания на Запад за „международно агресивен" режим в Ислямската република Иран, САЩ обмисля от няколко години дали да нанесе превантивен удар по обекти от иранската ядрена пограма, които могат да бъдат осъществени съвместно с главния американски съюзник в Близкия изток – Израел.

Подобни превантивни удари върху ядрените програми на държави с диктаторски режими вече са били провеждани от Израел срещу иракския реактор „Осирак" през 1981 г. (Операция „Вавилон") и срещу сирийски реактор (Операция „Орчард", т.е. „Овощна градина") през 2007 г. И двете операции трайно унищожиха ядрените програми на Ирак на Саддам Хюсеин и на Сирия.

Израел е давал индикации и преди, че може да предприеме удар срещу ядрените съоръжения на Иран дори и без американска подкрепа, защото смята заплахата от ирански ядрени оръжия за „екзистенциална", най-малкото заради риториката на иранския президент Махмуд Ахмадинеджад, който редовно говори за „изтриване на Израел от картата".

Остава под въпрос обаче доколко израелците биха имали успех сами в подобна операция, тъй като иранските цели са на по-голямо разстояние, страната е с планински релеф, а ядрените инсталации са пръснати на няколко места и са дълбоко под земята.

Политическите последици от подобен въздушен удар остават твърде неясни, въпреки че през 2010 г. американски секретни документи, публикувани от „Уикилийкс", разкриха, че арабските държави в региона също се смятат за заплашени от иранската ядрена програма и поне тайно биха одобрили въздушен удар на САЩ или Израел срещу иранските ядрени обекти.

#Иран #Израел #война #ядрена програма #Мохамад Али Джафари #Иранската революционан гвардия #Пасдаран #САЩ #Международния договор за неразпространение на ядреното оръжие #Техеран #Бенямин Нетаняху #министър-председател на Израел #Бургас #атентат #президент на Иран #Махмуд Ахмадинеджад #„Хисбула“ #Трагедия в Бургас #иранската ядрена програма

Последвайте ни в Twitter и Facebook

Още по темата:

Коментирай

Най-четено от Свят
Последно от Свят

Всички новини от Свят »

Инбет Казино

Анкета

Одобрявате ли кабинета "Главчев"