Гришо почна ударно в Мелбърн, мина като ураган през Чилич в балканското дерби

Григор Димитров изигра чудесен мач срещу силен опонент, което му позволи да победи в три сета Марин Чилич в един от най-интересните мачове от първи кръг на Australian Open.

Шампионът от US Open 2014 бе един от най-нежеланите съперници за поставените, но Димитров демонстрира, че жребият изобщо не го е притеснил и категорично надигра своя хърватски колега, срещу когото бе загубил четири от шестте им мача до момента, включително и трите на условия, подобни на тези в Мелбърн – хард настилка на открито.

На корт №3 в „Мелбърн Парк“ обаче Григор изигра много добър мач, в който напомни за класата на началния си удар. Световният №21 реализира 19 аса спрямо едва 4 на съперника си. Хубавите сервиси водеха и до много бързи комбинации и множество уинъри – общо 34 спрямо само 19 непредизвикани грешки.

Излизанията на мрежата също бяха на много високо ниво, а в същото време Чилич постоянно бе поставян под натиск на свой сервис. Хърватинът отново демонстрира, че е далеч от формата, донесла му титла от Големия шлем и третото място в ранглистата.

В хода на мача сервисът на хърватина бе пробит общо 4 пъти от 10 възможности, докато на свой ред той достигна до едва един брейк в края на третия сет. Чилич дори имаше сетбол на свой сервис, но Димитров върна пробива, след което бе по-прецизен в тайбрека. Това бе и най-оспорваният сет, в който хърватинът повиши нивото си.

В предишните два сета предимството на шампиона от Финалите на АТР през 2017 бе осезаемо.

„Един от най-трудните ми жребии за първи кръг на турнир от Големия шлем. Доволен съм ,че намерих играта си от самото начало. Да спечелиш по подобен начин в последователни сетове в много добре. Мисля, че мога да извлека много позитивни неща от тази победа“, каза след успеха Димитров.

Мачът започна с четири гейма за сервиращите, след което българинът постепенно набра скорост и постигна решителен пробив за 4-3. Сетът можеше да приключи още на началния удар на Чилич, който все пак отрази двата сетбола и накара българинът да сложи точка на спора в откриващия сет на свой сервис.

Във втората част Димитров демонстрира още по-високо ниво – започна с пробив, направи втори за 4-1, а в същото време на свой сервис даде едва две точки на съперника в хода на целия сет.

Така по един категоричен начин и след само 2 часа и 8 минути на корта Димитров си гарантира място във втори кръг. Там негов съперник ще бъде представителят на домакините Алекс Болт, който е №174 в света и играе в турнира с уайлд кард. В първия си мач Болт победи Норберт Гомбос в четири сета. До момента двамата не са играли помежду си.

„Ще се подготвя както за всеки друг мач. Успявам да организирам времето си добре, подготовката ми върви добре. Съперникът ми е представител на домакините, това е неговият плюс. Сега ще се фокусирам върху стореното, какво направих добре и какво не, и ще се подготвя за следващия ми съперник“, коментира Димитров относно мача, който трябва да се изиграе в сряда.