КОВИД по света: Иран със смъртоносен рекорд, а в Австралия отбелязаха ден без заразени

КОВИД по света: Иран със смъртоносен рекорд, а в Австралия отбелязаха ден без заразени
A A+ A++ A

Наскоро САЩ съобщиха за най-големия брой случаи на COVID-19, тъй като продължаващата пандемия от коронавирус все още тормози нацията и бележи високи нива на новозаразени и починали хора.

Според CNN , САЩ съобщават за 99 321 нови случая в петък, надминавайки дневния рекорд на Индия от 97 894 случая на коронавирус за един ден на 17 септември.

Към събота следобед повече от 9 163 700 американци са тествали положително за COVID-19 и поне 230 100 са починали от вируса, според база данни на New York Times .

Д-р Джонатан Райнер, професор по медицина в университета Джордж Вашингтон, каза пред CNN, че увеличаването на случаите може директно да се превърне в увеличаване на смъртните случаи. "100 000 случая вчера след две седмици ще започнат да се превръщат в огромен брой смъртни случаи", каза той. "Така че ще видим не само случаите да продължат да ескалират, но ще видим може би 2000 смъртни случая на ден след две или три седмици."

Бившият комисар по здравеопазването в Балтимор д-р Леана Уен също предупреди, че ако американците не започнат „прилагат целенасочени мерки“ като носенето на маски, спирането на бизнеса с висок риск и избягването на социални събирания, в бъдеще може да се наложи затваряне на цялата страна. "Ако не правим тези неща сега, ще претоварим здравните си системи и тогава може да се наложи нов лок доун", каза тя пред CNN.

В петък, същия ден, когато САЩ постигнаха рекордната си статистика за един ден, нова статия от изследователи от Станфордския университет установи, че предизборните митинги на президента Доналд Тръмп са довели до голям брой случаи на коронавирус в страната.

Според CNBC , след като разгледаха 18 митинга на Тръмп, проведени между 20 юни и 22 септември и анализираха последващи данни за COVID-19, изследователите установиха, че митингите са довели до над 30 000 случая. „Общностите, в които се проведоха митингите на Тръмп, платиха висока цена по отношение на новозаразени“, пише водещият автор Б. Дъглас Бернхайм.

Извън САЩ няколко други страни продължават да се борят с пандемията, включително Англия, която ще влезе във втората си национална карантина през следващата седмица.

В събота британският премиер Борис Джонсън обяви, че страната ще влезе в едномесечен лок даун от 5 ноември до 2 декември.

"От четвъртък до началото на декември трябва да останете вкъщи", каза той в бюлетин за новини на BBC и в Twitter.
По време на заключването страната ще затвори всичко, освен основните магазини и образователните центрове. Към събота в Англия има близо 860 000 случая на коронавирус и поне 41 132 смъртни случая, според Times .

Франция е под карантина от петък , като президентът Еманюел Макрон нареди на хората да останат вкъщи, с изключение на основни дейности, като купуване на храна или търсене на медицинска помощ.

В отговор на втората вълна от дела в Германия канцлерът Ангела Меркел заяви на пресконференция в сряда, че от 2 ноември ресторантите и баровете ще затворят, според Washington Post . Публичните събирания също ще бъдат ограничени до максимум 10 души.

Австрия и Португалия обявяват нови ограничения
Австрия и Португалия обявиха нови ограничения в опит да ограничат разпространението на коронавирус.

В Австрия ограниченията включват комендантски час от 20:00 до 06:00. Кафенета и ресторанти ще работят само като храна за вкъщи.

Мерките на Португалия обхващат 70% от страната. Хората ще трябва да останат у дома.

Редица европейски държави наложиха нови мерки, докато континентът се бори с втора вълна.

В петък Австрия регистрира рекордни 5627 инфекции.

Ограниченията, обявени в събота, ще влязат в сила във вторник и ще продължат до края на ноември.

Фитнес залите ще бъдат затворени заедно с музеите, но магазините ще останат отворени.

Детските градини и началните училища ще останат отворени, но гимназиите и университетите ще преминат към онлайн обучение.

"Не приехме това решение с лека ръка, но е необходимо", заяви канцлерът Себастиан Курц по време на пресконференция.

Португалия също обяви нови мерки в събота, които ще важат за 121 региони от 308 в страната. Мерките обхващат както Лисабон, така и Порто.

На хората в тези райони се казва да останат вкъщи и да работят онлайн, когато е възможно. Магазините трябва да се затворят до 22:00.

Португалският министър-председател Антонио Коста заяви: "Ако нищо не бъде направено, нарастването на инфекциите неизбежно ще ни доведе до ситуация, в която нашата здравна система няма да издържи."

Мерките ще бъдат преразгледани след две седмици.

В събота Португалия регистрира 4007 случая и 39 смъртни случая. Почти 2000 души се лекуват, от които 286 са в реанимация.

Какво се случва другаде в Европа?
Голяма част от Европа се бори с нарастващи нива на инфекция, като няколко държави възстановяват националната карантина или частични блокади, за да се опитат да спрат вълната.

Словакия обяви, че тества всички на възраст над 10 години, за да се опита да спре разпространението на болестта там. Очаква се проектът за тестване на четири милиона души в страната, където инфекциите са нараснали, да продължи през следващите два уикенда .

Полша отбелязва увеличават за пети пореден ден, като пациентите с Covid-19 заемат 16 144 болнични легла - 1 305 от тях на вентилатори - според полското здравно министерство. Има 280 нови смъртни случая.

Увеличението идва, тъй като протестиращите срещу почти пълната забрана на абортите от миналата седмица продължават да се противопоставят на призивите на правителството да останат у дома поради нарастващите инфекции.

Страната вече има най-високото ниво на ограничения досега, като публичните събирания са забранени, повечето училища са затворени, а ресторантите и кафенетата предлагат само услуги за носене.

Миналата седмица полският президент Анджей Дуда, 48-годишен, направи положителен тест за вируса , но няма симптоми.

Към събота Полша има общо 340 834 случая, като 5351 смъртни случая са според Европейския център за профилактика и контрол на заболяванията.

Смъртните случаи от Covid-19 в Унгария са нараснали с 51, като общият им брой е 1,750, съобщи правителството в събота.

Унгария все още не е наложила ограничения върху масовите събития, като училищата и магазините остават отворени, а футболните мачове се състояха през цялата пандемия.

Към събота Унгария има общо 71 413 случая, според Европейския център за профилактика и контрол на заболяванията.

Гърция обяви частично блокиране, като ресторанти и други развлекателни дейности бяха затворени в големите гръцки градове от вторник. Гърция не е виждала толкова много случаи, колкото други части на Европа, но от началото на октомври се наблюдава постоянен ръст.

Белгия обяви връщане към националната карантина от понеделник, тъй като последните данни за коронавируса показват, че има най-висок процент на инфекция в Европа. Това означава, че малките магазини и фирми, предлагащи лични услуги като фризьорски салони, ще бъдат затворени до средата на декември. 

Италия с нов антирекорд на заразени с коронавирус. Страната отчете 31 758 нови случая на коронавирус за последните 24 часа. Това е най-високият дневен показател за страната от началото на здравната криза. Предишният рекорд бе 31 084 случая и бе регистриран вчера. Починалите са 297 души спрямо 199 вчера, съобщи здравното министерство, цитирано от "Ройтерс".

Русия с рекордни нови случаи на коронавирус
Русия съобщи за рекордните 18 665 нови случая на коронавирус за последното денонощие - най-много от началото на пандемията. Числото включва 5261 нови заразени в Москва.

С това потвърдените случаи в страната стават 1 636 781, предаде Ройтерс, като се позова на властите.

Починалите вследствие на коронавируса през последните 24 часа, са 245 и общият брой на смъртните случаи се увеличава на 28 235.

Според оперативния щаб, броят на оздравелите се е увеличил с 10 259 души, с което те са вече общо 1 225 673, посочва ТАСС.

Масови глоби за неспазване на карантината в Гърция
В Гърция масово се налагат глоби за неспазване на карантината.

Цялата гръцка полиция е мобилизирана по контрол на въведените противоепидемични мерки, съобщи министърът по защита на гражданите Михалис Хрисохоидис.

„Който не спазва предписанията на здравните власти копае гроб“, заяви пред медиите министъра.

Наложиха глоби от по 15 хиляди евро и затваряне за месец на заведения, допуснали нарушения. Глобяват по 150 евро дори за неправилно поставена маска или неспазване на вечерния час.

Продължава нарастване на броя на заразените в Солун, като днес те са двойно повече от област Атика.

Финансовото министерство информира за един милиард и половина евро за облекчаване на щетите на фирми и граждани от задължителното прекратяване на тяхната дейност.

По 534 евро е обезщетението за прекратилите работа по време на карантината. С отсрочено данъчно облагане са компаниите от ноември до април, с 40% се орязват наемите на фирмите.

След критика от опозицията за претоварване на градския транспорт, който е сред основните огнища за заразяване с вируса, от утре в Атина се пускат нови сто автобуса в градската мрежа.

Австралия регистрира нула случаи на Covid-19 за първи път от пет месеца
Австралия е регистрирала първия си ден без заразени с Covid-19 от почти пет месеца.

Отчетени са нулеви случаи за 24 часа между 20:00 часа в петък и 20:00 часа в събота - за първи път това се случва от 9 юни.

Щат Виктория - епицентър на втората вълна в Австралия - регистрира нула случаи за втори пореден ден след 112-дневно блокиране.

Здравните служители казват, че през следващите дни може да бъдат облекчени повечето ограничения.

„Благодаря на всички наши невероятни здравни и обществени работници и преди всичко на австралийския народ“, заяви здравният министър Грег Хънт в своя акаунт в Twitter.

Австралия е регистрирала около 27 500 инфекции и 900 смъртни случая на Covid-19 от началото на пандемията - много по-малко от много държави

Беларус затваря границите си за чужденци заради коронавируса
Властите в Беларус обявиха, че от днес временно затварят граничните пунктове за влизане в страната по суша и по море за чужденци и за лица без гражданство, за да се пресече разпространението на коронавируса, предаде ТАСС, цитирайки Държавния граничен комитет.

В страната може да се влезе единствено по въздуха и то само през летището на столицата Минск. Ограничението не засяга граждани на Русия, преминаващи транзит през територията на Беларус към страната си.

Разрешава се обаче влизането на чужденци с дипломатически и служебни паспорти, на членове на официални делегации, на водачи на транспортни средства при изпълнение на международни автомобилни превози, а също превози на международни пощенски пратки, на машинисти и екипажи на международни влакове.

За последното денонощие в Беларус са регистрирани 977 нови случая на заразени с коронавируса срещу 983 предишния ден, съобщи днес здравното министерство на страната. За последните дни се наблюдава висок прираст на заразените, като общият им брой достигна 99 459 (1,05 процента от населението). Дневният пик доскоро бе през април - 900 заразени.

До момента в страната са направени общо над 2,52 млн. тестове за вируса. Коефициентът на разпространението му за последните 8 дни е 1,09. Починалите от коронавирус досега са 985.

От началото на пандемията местните власти решиха да не въвеждат карантина, състоя се и кампания за президентските избори. В началото на юли президентът Александър Лукашенко обяви, че Беларус е победила коронавируса чрез "политически здрав разум и народна мъдрост".

В момента властите твърдят, че здравната система на страната е готова за втората вълна на заразата. От 1 октомври в републиката започна ваксиниране на доброволци с руската ваксина "Спутник V".

Иран със смъртоносен рекорд
Иранските здравни власти регистрираха през последното денонощие 434 смъртни случая, свързани с коронавирусната инфекция - максимален дневен прираст от началото на епидемията в страната.

До момента новият патоген е взел 35 298 жертви, съобщи днес говорителката на здравното министерство Сима Садат Лари, цитирана от агенция ИСНА.

През последните 24 часа в Иран са открити нови 7719 заразени с COVID-19 и общият им брой възлиза на 620 491.

След известен спад на заболеваемостта в Иран в края на лятото властите на столичната провинция обявиха през септември, че идва трета вълна от COVID-19, и на 3 октомври затвориха за седмица ресторантите, спортните клубове, джамиите, бръснарниците и музеите.

#коронавирус #свят #пандемия #Европа #Америка

Последвайте ни в Twitter и Facebook

Още по темата:

Коментирай

Най-четено от Свят
Последно от Свят

Всички новини от Свят »

Инбет Казино

Анкета

Одобрявате ли кабинета "Главчев"