Глобалната епидемия от тютюнопушене погубва повече човешки животи от COVID-19

Глобалната епидемия от тютюнопушене погубва повече човешки животи от COVID-19
A A+ A++ A

Въпреки че глобалната епидемия от тютюнопушене е погубила много повече човешки животи от COVID-19, мерките за ограничаването ѝ изглеждат недостатъчни и непропорционални. Същевременно българските деца и младежи се нареждат на първите места по тютюнопушене, а иновативните продукти и агресивните кампании на тютюневата индустрия представляват все по-голяма заплаха за тях. Това обявиха Коалицията за живот без тютюнев дим и Офисът на Световната здравна организация в България на 31 май 2020 г. на съвместна пресконференция, посветена на Световния ден без тютюнопушене.

Тютюнопушенето взема повече жертви от COVID-19 и застрашава повече младите и активни групи от населението, вкл. бъдещите майки, обяви Христо Иванов, научен сътрудник към Коалицията за живот без тютюнев дим. Той представи данни от сравнително изследване между COVID-19 и тютюнопушенето. Според изследването, за шест месеца болестта е погубила 68 души в България, а в световен мащаб - 224 172. А тютюнопушенето е довело до смъртта на 11 048 души у нас и 3 532 583 по света.

“Въпреки че обществената и електорална подкрепа в България за решителни действия срещу тютюнопушенето е равностойна, и дори надвишава, тази за мерките срещу COVID-19, решителността за ефективни действия за намаляване на жертвите от тютюнопушенето у нас изглежда несъразмерно по-малка от тази, демонстрирана спрямо COVID-19 през първите 6 месеца на пандемията”, подчерта Иванов. Същевременно българските деца и младежи на 11 и 15 години се нареждат на първо, а 13-годишните – на второ място по тютюнопушене през последните 30 дни сред 45 европейски страни, сочат данни от доклад “На фокус: здравето и благополучието на юношите“ на СЗО, представени на пресконференцията.

Докладът представя резултати от изследването „Поведение и здраве при деца в училищна възраст – HBSC“, което се провежда на всеки четири години. Според данните, пушилите през последните 30 дни юноши на 11 г. са 9%, а делът им достига до 26% при 15-годишните момчета и 38% при 15-годишните момичета. “Данните за тютюнопушенето сред децата са наистина опустошаващи. Тази година темата на 31 май, определена от СЗО, е “Защита на младежите от манипулациите на индустрията и от употреба на тютюн и никотин”. И ние като общество сме длъжни да направим всичко възможно, за да ги предпазим от тази смъртоносна опасност”, коментира доц. Михаил Околийски, представител на офиса на СЗО в България.

“Една от сериозните заплахи пред младите хора днес са новите тютюневи продукти, които индустрията промотира с все по-привлекателни и агресивни реклами”, предупреди д-р Гергана Гешанова. Тя заяви, че са необходими строги регулации за този тип продукти като превантивна мярка и се позова на становище на Международния съюз за борба с туберкулозата и белодробните заболявания. В подкрепа на превенцията на тютюнопушенето сред младите хора се изказа и Антоана Гочева, заместник-председател на Асоциацията на студентите медици в София и национален отговорник по обществено здраве. За да отговори на систематичните, агресивни и продължителни тактики на тютюневата индустрия за привличане на ново поколение потребители на тютюн, по повод 31 май, Световната здравна организация обяви кампания в световен мащаб, която цели да предпази децата и младите хора от смъртоносното въздействие на тютюнопушенето. За повече информация: Д-р Гергана Гешанова, председател на УС на Коалиция за живот без тютюнев дим, тел. 0882 374 000 Информация за Световния ден без тютюнопушене е достъпна и на специалната страница на сайта на Коалицията за живот без тютюнев дим.

Последвайте ни в Twitter и Facebook

Коментирай

Най-четено от Общество
Последно от Общество

Всички новини от Общество »

Инбет Казино

Анкета

Одобрявате ли кабинета "Главчев"