Учен: Апокалиптичен вирус от ферми за пилета ще унищожи половината човечество

Учен: Апокалиптичен вирус от ферми за пилета ще унищожи половината човечество
A A+ A++ A

Апокалиптичен вирус от ферми за пилета ще унищожи половината човечество, предупреждава известен учен. Според д-р Майкъл Грегер близката връзка на хората с животните ни прави много беззащитни, пише вестник "Сън", цитирани от "24 часа".

Коронавирусът превзе света като горски пожар и уби над 367 хиляди човека, като се смята, че е прехвърлен от прилепите на хората. Но авторът на бестселъра "Как да не умрем" смята, че истинската чума тепърва се задава и може да унищожи половината човечество.

"С експлозивното разпространение на пандемията от човек на човек не е въпрос на дали, а кога ще се случи това", категоричен е лекарят, който е веган.

Докторът е написал нова книга "Как да оцелеем в пандемия", където обяснява, че "докато има пилешко, щe има и пандемии. И в един момент ще дойде изборът - или те, или ние". Той отдавна пропагандира за хранене главно с плодове зеленчуци и от години се бори срещу всички животински продукти. И предвижда, че заразите в пилетата могат да ни унищожат.

По време на епидемията от птичия грип H5NI в Хонконг през 1997 година правителството унищожи 1,3 милиона птици, за да спре разпространението му. Вирусът обаче не е елиминиран, като имаше избухвания от заразени през 2003 и 2009 година и то извън Китай.

Д-р Грегер иска да промени начина на оглеждане на птиците, за да се спре евентуална нова поява на вируса. Според него във фермите, които са малки и на закрито, птиците не могат да разперват крилата си и да пляскат с тях достатъчно. Това води до по-високо ниво на амоняк в техните изпражнения и това е рецептата за появата на ново заболяване.

Ученият е категоричен, че производството на пилешко трябва да се насочи към доста по-малки групи от животни с повече свободно място, по-добра хигиена и твърда забрана за употребата на антибиотици, които се ползват и от хората. Според него ненатуралното производство на яйца и някои методи на оглеждане трябва да отидат в миналото.

"Колкото повече животни се натъпкват заедно, толкова повече видове вирус ще бъдат вкарани в рулетката и ще участват в битката за пандемичния джакпот, който може да се крие в дробовете на пилетата", обяснява той.

Думите му идват в момента, когато инфекциите от коронавирус в света надвишиха 6 милиона човека с над 367 000 жертви. Във Великобритания мерките, които бяха наложени понижиха нивото на репродукция на вируса, който вече е между 0,5 и 0,9.

Обединеното кралство даде над 38 000 жертви, което го прави втората най-поразена държава в света след САЩ, където броят им надвиши 104 000. Ограниченията в Европа доведоха до тотален спад на заразените, но пандемията в момента се разгаря в Русия и Бразилия, където инфекцията се разраства.

Д-р Грегер предупреждава, че може би е недостатъчно да се скъса връзката между птиците и хората.

Последвайте ни в Twitter и Facebook

Коментирай

Най-четено от Общество
Последно от Общество

Всички новини от Общество »