Средно по 40 българи на ден звънят на специален телефон във ВМА, стресирани от пандемята

Средно по 40 българи на ден звънят на специален телефон във ВМА, стресирани от пандемята
A A+ A++ A

Преди седмица Военномедицинска академия разкри безплатна телефонна линия за психологическа помощ в условията на Covid-19. На телефон 02/92 26 190 специалисти от Клиниката по психиатрия на ВМА дават консултации на граждани, които изпитват страх, тревога, безсъние, свързани с пандемията от Covid-19.  Доц. д-р Данчо Дилков, началник на Клиниката по психиатрия и военна психология във ВМА обобщи телефонните обаждания на гражданите от страната за  здравния час на Радио Благоевград-БНР.

„Средно между 35-40 обаждания имаме на ден, проблемите са най-разнообразни като изява на симптоми, но  основно причината е страхът от пандемията с Covid-19. Най-често оплакванията, които разкриват нашите пациенти са от най-обикновения страх, който в определени моменти се засилва и се стига до много екцесивен страх, както и тревожност, която е свързана най-вече със заразяване, поради охлабване на мерките, особено през последните 2-3 дни. Страхът прераства и в тревога, която на моменти стига до паника. Панически атаки, които са с най-различна продължителност – от няколко минути до 20-30 минути.“ – каза  доц. Дилков. Той посочи, че преимуществено  се обаждат по-възрастни пациенти – над 55 години, които имат придружаващи заболявания – сърдечно-съдова система, диабет, пациенти с пейстмейкъри, които са в рисковата група и се притесняват от евентуален контакт с коронавируса. Другата категория пациенти, които са потърсили връзка със специалисти на телефона за психологическа помощ са с предшестващи тревожни или депресивни състояния. Имат влошаване на симптомите, независимо от това, че продължават да се лекуват и са наблюдавани от своите психиатри.

Военномедицинска академия разшири психологическата помощ, разкрита е и възможност за комуникация чрез платформите VIBER и SKYPE. „Ние дадохме възможност да се провеждат и консултации онлайн  от различни платформи с цел да бъдем по-достъпни колкото се може по-голяма част от българското население. Това ще даде възможност на по-младите хора, които имат нужда от нашата помощ да се свържат с нас, защото те са на „ти“ с тези технологии и ги използват в общуването си. Затова разчитаме, че по този начин едновременно с телефонните консултации да провеждаме и онлайн консултации. Това естествено изисква и по-голям наш ресурс“ – уточни доц. Данчо Дилков и съобщи, че консултациите ще се провеждат всеки работен ден от 9:00 до 14:00 часа, а от тях могат да се възползват както пациентите, настанени в отделенията за COVID-19 в цялата страна, така и тези, намиращи се на домашно лечение.

Когато случаите са по-сериозни лекарите препоръчват и среща на живо с пациентите. „Около 1/5 от гражданите, които се обаждат на телефона за психологическа помощ на ВМА имат нужда от консултация лице в лице, тъй като става въпрос за проблеми, които не са за първи път и изискват психиатрична оценка, както и медикаментозно лечение.  Тези хора съветваме да се обърнат към психиатрите най-близо до тях“.

Повече от гражданите, потърсили психологическа помощ са от отдалечени и малки населени места, където няма психиатър. Най-малко са от София.

„Като цяло психичното здраве на българите е устойчиво. Това може би е свързано с нелекия живот в десетилетията и известната несигурност, която кара хората да се мобилизират, да ангажират съзнанието си сериозно. За да оцелеят, да се развиват. Българският народ е адаптивен. Когато има яснота и добре формулирана цел и правила, тогава всичко върви по-гладно и канализирано – това каза в заключение доц. д-р Данчо Дилков, началник на Клиниката по психиатрия и военна психология във ВМА и отправи апел: „Ако човек усеща, че има проблем, макар и епизодично, да потърси помощ от компетентен психолог, психиатър, дори и от личния лекар, който би могъл да прецени отделни прояви и да го насочи към правилната посока“

Последвайте ни в Twitter и Facebook

Коментирай

Най-четено от Общество
Последно от Общество

Всички новини от Общество »

Инбет Казино

Анкета

Одобрявате ли кабинета "Главчев"