Алжир е шампион на Черния континент след бой над Сенегал

Алжир спечели за втори път в своята история Купата на африканските нации късно снощи. "Пустинните лисици" стигнаха до мечтания триумф, след кат надвиха с минималното 1:0 Сенегал. В герой за символичните гости се превърна нападателят Багдад Бунеджа, реализирал още във втората минута на финала в Кайро.

Триумфът на северноафриканците отприщи дива радост както в родината на Риад Марез и компания, така и във Франция, където хиляди излязоха по улиците в Париж, Лион и Марсилия.

Сенегал, макар и имаща в редиците си звезда от ранга на Садио Мане, загуби втори финал за континенталното отличие.

Заветният двубой в египетската столица започна по мечтан начин за алжирците. Още във втората минута Багдад Бунеджа напредна и отправи авантюристичен шут. Топката се отби в крака на Салиф Сане и доби такава траектория, че влетя в мрежата на безпомощния в този мига Алфред Гомис.

До почивката резултатът можеше да бъде изравнен, но Мбайе Нианг стреля малко над горната греда. Миг по-рано пък бившият футболист на Милан имаше претенции за дузпа, които не бяха уважени от главния съдия.

През втората част реферите от Камерун попаднаха в епицентъра на събитията, след като в 60-ата минута първо отсъдиха дузпа за Сенегал след игра с ръка на Гедюра, но след използването на ВАР я отмениха.

До края на срещата възпитаниците на Джамал Белмади се прибраха в по-задни позиции и разчитаха на своя вратар Райс М"Боли. Добре познатият у нас бивш страж на ЦСКА и Славия трябваше да се намесва решително само веднъж, след като акробатично спаси удар на Сабали.

Така 29 години по-късно, "пустинните лисици" отново се окичват с прозвището най-добрия национален отбор в Африка!

СЕНЕГАЛ - АЛЖИР 0:1

0:1 Бунеджа (2")

СТАДИОН: "Кайро Интернешенъл Стейдиъм"

СЪДИЯ: Н. Алиум (Камерун)

СЕНЕГАЛ: Гомис, Куяте, Сане, Сабали, Гасама, Ндиайе, Гай, Мане, Сар, Сайве, Нианг (резерви: Диало, Менди, Сис, Сисе, Диане, Диата, Бейта, Конате, Н"Диайе, Тиуб, Ваге)

АЛЖИР: М"Боли, Зефан, Бенсебайни, Бенламри, Манди, Марес, Фегули, Бенасер, Гуедиура, Белайли, Буенеджа (резерви: Оукиджа, Дука, Абеид, Атал, Боудауи, Берахими, Делор, Фарес, Халиш, Жан-Тара, Унас, Слимани)