САЩ в крайна сметка биха Китай по олимпийски медали

Отборът на Съединените щати завоюва първото място в класирането по медали на Олимпийските игри в Лондон.

Така американците си възвърнаха олимпийското първенство след загубата от Китай преди четири години в Пекин.

САЩ спечелиха общо 104 медала – 46 златни, 29 сребърни и 29 бронзови. Преди четири години сборът от медали на американците бе по-добър – 110.

Тогава обаче те имаха само 36 златни медала, което ги прати на второ място след домакините от Китай, спечелили 51 златни медала (плюс 21 сребърни и 28 бронзови).

Китайците водеха дълго време в класирането по медали и на лондонската олимпиада, но в началото на втората й седмица загубиха скорост и постепенно бяха настигнати и задминати от американците.

В последните два дни на игрите, например, Китай успя да вземе само едно злато – в бокса. Докато САЩ добавиха 5 – в леката атлетика, скоковете с вода, борбата, както и титлите в баскетбола.

Един от последните комплекти медали на игрите бяха дадени в мъжкия баскетбол, където супер отборът на САЩ, воден от Леброн Джеймс и Коби Брайънт, надделя в изключителен мач над Испания със 107 на 100.

Втори в класирането останаха китайците с 38 златни, 27 сребърни и 22 бронзови медала или общо 87. Преди четири години като домакини те имаха общо 100 медала.

Голям скок на тази Олимпиада направиха домакините от Великобритания, които се класираха трети.

Преди 4 години те бяха с едно място по назад с общо 48 медала, от които 19 златни. Този път те спечелиха 29 златни, 17 сребърни и 19 бронзови и общо 65 медала.

Великобритания си размени мястото от Пекин с Русия, останала този път четвърта, макар че спечели значително повече медали в сравнение с преди 4 години. Руснаците започнаха зле, но в последните няколко дни на игрите наваксаха и завършиха с 82 медала – 24 златни, 25 сребърни, 33 бронзови.

Република Корея се придвижи напред в сравнение със седмото си място в Пекин – пето място с 13 златни, 8 сребърни и 7 бронзови.

По-нататък в класирането на игрите в Лондон са Германия, Франция, Италия, Унгария, Австралия и Япония. Прави впечатление скокът на Унгария, завършила 21-ва в Пекин, и отстъплението на Япония – от 8-мо на 11-то място.

#Лондон 2012 #Олимпиадата в Лондон #летни олимпийски игри #Олимпийски игри #медал #САЩ #Китай #Великобритания #Русия #Южна Корея