
„Витоша ски”: Не искаме промяна в закона, а категоризация на пистите

От „Витоша ски“ настояват да подменят девет лифта в планината, но казват, че не могат да го направят заради действащия в момента Закон за горите.
Промените в закона бяха спрени след ветото на президента Росен Плевнелиев, което пък той наложи след масови протести на природозащитните организации.
След осем месеца лифтовете от Драгалевци и Симеоново отново тръгнаха. Въпреки че и двата са доста стари, заключението на Държавната агенция за технически надзор е, че за момента са изправни.
От „Витоша ски“ обаче заявиха, че пускането на Драгалевския и Симеоновския лифт не значи, че ски сезонът ще се състои.
„Ние сме собственици на съоръженията и тях трябва да поддържаме“, заяви Петър Петров, адвокат на „Витоша ски“, в студиото на bTV в сряда.
„Ние бихме могли да поддържаме пистите, но не можем да ги извадим от държавния горски фонд“, посочи той.
По думите на Петров това се оказва, че е неизгодно за дружеството, защото няма гаранции, че като инвестира в съоръженията, след това ще подпише договор за наем на пистите.
„Те са собствениците на лифтовете, но земята под тях е на различни собственици – държава, община, частни собственици“, обясни Жана Петрова, директор на дирекция Природен парк „Витоша“.
„Те попадат в Параграф 22 – те са собственици на съоръженията, но за да ползват пистите, трябва да имат гаранция, че ще сключат договор за наем, за да инвестират“, добави тя.
Според управителя на сдружението „Витошки ски и сноуборд училища“ Аспарух Мачирски това не е така.
„През 2005 година е приета наредба за категоризиране към закона за туризма. Там ясно пише, че собственикът на съоръжението трябва да категоризира земята под него“, обясни Мачирски.
Така били направили всички по-малки инвеститори в планината.
Той обвини „Витоша ски“, че не са си „направили труда да обособят тези терени със скици-проекти, да ги подадат в Горското, както сме направили всички малки инвеститори“.
Според адвоката на „Витоша ски“ обаче дружеството не може да представи скици.
„Пистата е един строеж, тя има външна граница. Това става въз основа на планиране от компетентен проектант“, твърди Петър Петров.
„Няма проблем със сезона, това е манипулация. Алеко е 12 месеца в годината туризъм и три месеца ски“, смята пък Аспарух Мачирски.
Още по темата:
- » Токов удар спря лифт на Боровец
- » НС отхвърли ветото върху Изборния кодекс
- » Мая Манолова ще поиска от президента да помилва Десислава Иванчева