Честване на 150 години от рождението на Махатма Ганди

Честване на 150 години от рождението на Махатма Ганди
A A+ A++ A

На 2 октомври в целият свят стартира Годината на Махатма Ганди, обявен за една от трите най-влиятелни личности на второто хилядолетие. Честванията по повод 150 години от рождението му продължават до юбилея през 2019 г. Във вторник преди обяд ще има тържествен ритуал пред паметника на Махатма Ганди в Южния парк в София, открит преди по-малко от месец от индийския президент Рамнатх Ковинд по време на посещението му у нас. А вечерта - триизмерно светлинно шоу на площад "Света Неделя". В Софийския университет се организира среща-разговор за посланията на Махатма Ганди и съвременният свят, организиран от Клуб "Приятели на Индия", катедра "Индология" на СУ и индийското посолство в България.

"Аз не желая моят дом и прозорци да бъдат здраво залостени. Искам културите от различни земи да влизат свободно и изпълват всяко кътче в дома ми. Но не ще позволя, на която и да е от тях да ме завладее".
Това са думи на Махатма Ганди от преди повече от 100 години. С тях през 1997-ма, започва първият брой на "Светилник", годишник на Клуб "Приятели на Индия", а юбилейният му 20 брой бе представен на срещата.

А това е портретът на Махатма - "великата душа", рисуван от световноизвестния български художник Борис Георгиев, който през декември 1931-ва среща на кораб за Индия Махатма Ганди и започва може би най-съкровената българо-индийска връзка във времето.

доц. д-р Пламена Рачева - изкуствовед, директор на галерия "Борис Георгиев", Варна: Махатма Ганди не е позволявал да бъде рисуван. Борис Георгиев е може би единствения художник, който е успял да създаде портрет на Ганди. И не само да го направи, но и Ганди да остави своето посвещение върху този портрет.
професор Милена Братоева - индолог, СУ "Св. Климент Охридски": Мисля, че за всички съвременни хора той е просто учител, древен риши и ми се струва, че за нас би било огромно постижение ако успеем поне за мъничко да се опитаме да следваме неговите принципи, да се опитаме да осмислим неговата житейска философия и което е по важно да я приложим в нашия живот.
Н. Пр. Пуджа Капур - посланик на Индия в България: За индийците Махатма Ганди е Баща на нацията, а за света - апостол на мира и ненасилието. Може би най-великия човек на 20 век, той превърна политически невъобразимото в политически неизбежно.
Махатма Ганди е единственият земен човек от нашата цивилизация, който е успял да обедини стотици милиони от различни религии, етноси, образовани и необразовани, махараджи и недокосваеми и с мирни средства да извоюва независимостта на Индия, като победи най-силната колониална империя.

И както казва Алберт Айнщайн навремето "Всеки от нас трябва да прегърне и разпространява Евангелието на Ганди, докато все още не е станало късно". И ако на нашата цивилизация ѝ е отредено да оцелее, допълваме днес.

Последвайте ни в Twitter и Facebook

Коментирай

Най-четено от Любопитно
Последно от Любопитно

Всички новини от Любопитно »

Инбет Казино

Анкета

Отрази ли се инфлацията на джоба Ви преди великденските празници