
Окончателно: Без право на споразумение при причинена смърт

Няма да може да се сключва споразумение в досъдебната фаза, когато е налице причиняване на смърт, решиха депутатите.
Народното събрание прие на второ четене Законопроекта за изменение и допълнение на Наказателния кодекс, с който се правят допълнения и в Наказателно-процесуалния кодекс, предаде БГНЕС.
В член 381 от НПК, в който се регламентират възможностите за сключване на споразумение за решаване на делото в досъдебното производство, се добавя, че „споразумение не се допуска и за всяко друго престъпление, с което е причинена смърт“.
Депутатите увеличиха наказанието за причиняване на смърт по непредпазливост на пътя, когато са нарушени правилата за движение. Така в особено тежки случаи, то ще е „лишаване от свобода от три до десет години“.
Когато на пешеходна пътека водачът причини тежка или средна телесна повреда, ще се наказва с „лишаване от свобода от една до пет години“, а в особено тежки случаи – с „лишаване от свобода от две до осем години“.
При причиняване на смърт на пешеходна пътека наказанието е „лишаване от свобода от три до десет години“, а в особено тежки случаи – „лишаване от свобода от пет до петнадесет години“.
Същите ще са наказанията и ако се причини на пътя тежка или средна телесна повреда, или смърт от шофьор без книжка.
Още по темата:
- » Модерна симулация позволява да разберете какво значи да умреш, да усетите смъртта
- » Ето какво виждаме, когато умираме
- » Записаха мозъчните вълни на хора в клинична смърт