
Министерството на финансите отчете успешна емисия дълг и в България

Министерството на финансите се похвали с успешна емисия дълг и в България, след като държавата пусна еврооблигации на международните пазари на 2 юли.
„Изключително позитивната оценка, дадена на България от страна на международната инвестиционна общност при емитирането на 5-годишните еврооблигации в началото на месеца, беше затвърдена и на днешния аукцион от ключовите за вътрешния пазар на ДЦК местни инвеститори“, съобщиха от Министерството на финансите.
Това е коментар по повод третото преотваряне на емисия с оригинален матуритет 10,5 години. Търсенето на книжата е надвишило предлагането близо пет пъти, а среднопретеглената годишна доходност за одобреното количество от 40 млн. лв. е 4,73%.
„Проведеният първи аукцион за пласмент на ДЦК на вътрешния пазар след успешното завръщане на България на международните капиталови пазари беляза успех в двата ключовите индикатора, измерващи доверието на инвеститорите – постигната доходност на аукциона и заявен инвеститорски интерес“, се казва в съобщението на финансовото ведомство.
Оттам посочват, че това е най-ниската доходност, отбелязвана за 10-годишни книжа от 2007 г. насам.
Доходността е значително под средната одобрена доходност от 5,35% на аукциона за същата емисия през месец януари и съответно 4,95% през март, уточняват от министерството.
На аукциона е регистриран и рекорден инвеститорски интерес от широк кръг инвеститори - банки, пенсионни фондове, застрахователни и животозастрахователни дружества, доверителни и гаранционни фондове, инвестиционни посредници и др.
Най-голям обем ДЦК от емисията са купили банките – около 50%, следвани от пенсионните фондове – около 38%, доверителни и гаранционни фондове – около 11%, и застрахователни дружества – около 1%.
Облигацията е референтна по отношение дългосрочния лихвен процент за оценка степента на конвергенция на България към икономическия и паричен съюз, се посочва в съобщението.
От финансовото министерство подчертават, че съгласно данните на ЕЦБ за хармонизирания дългосрочен лихвен процент за юни 2012 г. индикаторът за България е по-нисък от този на десет държави - членки на ЕС, от които 7 членки на еврозоната.
България се движи в едни граници с Латвия и Литва.
Постиганата доходност на първичен пазар е по-ниска от тази на последните проведени аукциони за облигациите със сходен матуритет на редица държави в Европейски съюз и региона - Унгария (7,82%), Испания (6,43%), Италия (5,82%), Литва (5,52%), Латвия (4,75%), Турция (9,7%) и други.
Още по темата:
- » Домакинствата губят до 300 млн. годишно от ниска доходност на спестяванията
- » България с нов дълг от 2,3 млрд. евро на международните пазари
- » Ново 20: МФ готви yвeличeниe нa дaнъцитe и ocигypoвĸитe въpxy гpaждaнcĸитe дoгoвopи