Дянков срещу цифровизацията, нямало пари

Дянков срещу цифровизацията, нямало пари
Финансовият министър изрази съмнение, че всички останали страни са заделили подобни средства предвид тежкото състояние на голяма част от европейските бюджети. Снимка: БГНЕС
A A+ A++ A

Цифровизацията не е по силите на бюджета и при възможност трябва да искаме отлагане на процедурата, коментира вицепремиерът и министър на финансите Симеон Дянков пред журналисти в Министерски съвет.

„Средствата, които поне първоначално са ни дадени, изглеждат огромни – около 300 милиона лева за две-три години. Отсега казвам, че такива пари държавният бюджет няма и не възнамерявам да дам. Задачата, която съм поставил на министър Ивайло Московски и на неговия екип, е да провери как стои въпросът в други страни от ЕС”, допълни Дянков, цитиран от „Фокус”.

Финансовият министър изрази съмнение, че всички останали страни са заделили подобни средства предвид тежкото състояние на голяма част от европейските бюджети.

Преди време стана ясно, че държавата има намерение да раздава безплатно декодерите за цифрова телевизия на домакинствата.

От 1 септември 2013 г., съгласно последните изменения в Закона за електронните съобщения, трябва да се премине изцяло към цифрово телевизионно радиоразпръскване.

Тази дата е залегнала в План за въвеждане на наземно цифрово телевизионно радиоразпръскване (DVB-Т) в България, одобрен от правителството в сряда.

Според решението на кабинета на министъра на финансите се възлага да предвиди необходимите финансови средства в закона за държавния бюджет за 2013 г. за осигуряване на дейностите на Министерството на отбраната, свързани с освобождаване на радиочестотния спектър за целите на наземното цифрово телевизионно радиоразпръскване.

„Ако е възможно, ние трябва да искаме отлагане на тази процедура. Не е по силите на бюджета, не съм убеден че дори е смислено толкова стотици милиони да се дават за подобна процедура. Още повече, че технологиите напредват доста и може би след няколко години цифровизацията въобще няма да е и смислено нещо”, каза още Симеон Дянков.

Проблемът с цифровизацията е, че има мотивирано становище от Европейската комисия, която е предпоследна стъпка преди откриване на съдебна процедура срещу България затова, че не си изпълнява ангажиментите.

„Планът е изключително важен, но в отбраната пари няма откъде да се дадат, те буквално цедят от всичко”, обясни преди месец премиерът Бойко Борисов, когато правителството отложи точката по тази тема заради неясноти около финансирането.

„А не може ли, юристите, да направим такава предварителна уговорка – да не вадим тези свежи пари, а под условие конкурсът, което (Аню) Ангелов предлага, да не вадим ние парите, а този, който ще се занимава с това или както казваш после ще получим 266 милиона, образно казано на четири години лихвите са 10 милиона или 15 милиона или хикс милиона, да не смятам, вместо 266 милиона да плати примерно 250 милиона, ама през този период да ги подсигурява парите, за да не се налага ние да даваме пари от бюджета?”, обоснова се премиерът тогава.

От приетото в сряда решение не става ясно каква схема е приета.

Цифровизацията трябва да се извърши на два етапа. „НУРТС диджитъл" с консултант банкерът Цветан Василев ще изгради двата частни мултиплекса, които ще излъчват програмите на ефирните търговски телевизии.

Латвийската „Хану Про България" ще изгради обществения мултиплекс от първата фаза на цифровизацията, който ще излъчва програмите на БНТ и БНР.

„Хану Про" трябваше да изгради и други три мултиплекса по време на втората фаза, но преди дни стана ясно, че е прехвърлила това на неизвестната HD Media Services, информира „Капитал".

#цифровизация #Симеон Дянков #вицепремиер #Бойко Борисов #премиер #България #Аню Ангелов #министър на отбраната #ЕС #ЕК #Ивайло Московски #Министър на транспорта #Закона за електронните съобщения #Министерството на отбраната #Министерски съвет #Цветан Василев #НУРТС диджитъл #БНТ #БНР

Последвайте ни в Twitter и Facebook

Още по темата:

Коментирай

Най-четено от Технологии
Последно от Технологии

Всички новини от Технологии »