Испания разгроми Италия, грабна титлата на Евро 2012

Испания разгроми Италия с 4:0 във финала на Евро 2012 и по този начин стана европейски шампион за второ поредно първенство, защитавайки титлата си от Евро 2008.

Освен това Испания е и световен шампион, което също е постижение за рекордите, а победата с чистото 4:0 е най-големият резултат, постиган на финал.

Испанците са вече с 12 мача без загуба на европейски финали, отново рекорд.

Испания и Италия се срещнаха помежду си в първите си мачове от Евро 2012, в груповата фаза на турнира. Двубоят завърши 1:1, а попадения реализираха Ди Натале и Франсеск Фабрегас. Това бе и последният мач, в който Икер Касияс допусна гол на Европейското, като капитанът мрежата си суха над 500 минути.

Успехът на финала бе първата победа на Испания над Италия в официален мач, в редовното време. Преди четири години, на Евро 2008, двата тима се срещнаха на четвъртфиналите и след нулево равенство Испания победи след изпълнение на дузпи.