Стадионите на Евро 2012: „Арена Лвов”, Лвов

Четвъртият и най-нов стадион на чийто терен Украйна домакинства на Евро 2012, е архитектурна комбинация от традиционен национален стил и модерен дух. Снимка: uefa.com

„Арена Лвов” в едноименния украински град е най-малкият стадион, на който ще се играят срещи от Евро 2012 в Полша и Украйна.

Той може да посрещне 34 915 зрители. Той беше изграден между 2008 г. и 2011 г., като построяването му струва 211 млн. евро.

Съоръжението разполага с 408 бизнес места, 540 места за журналисти и 140 за хора с увреждания. 100 от общо 4500-те паркоместа също са предвидени за фенове в неравностойно положение.

Стадионът се намира на 12 км от центъра на Лвов и на 8 км от летището и разполага с ресторант, модерен медиен център, административна част и голям паркинг.

Първият футболен мач на „Арена Лвов”, който е новият дом на футболен клуб „Карпати”, беше контролата между Украйна и Австрия на 15 ноември 2011 г.

Около 2000 артисти се включиха в театралната възстановка на историята на град Лвов по време на пищната церемония по откриването на стадиона.

За музикалната програма пък се включиха американската изпълнителка Анастейша и победителката на конкурса „Евровизия” за 2004 г. Руслана.

Автор на първия гол, опънал мрежите на чисто новия стадион, е Артем Милевский в 16-тата минута на двубоя.

Гол в последната минута на украинския национал Марко Девич спомогна дебютният мач на новия стадион да завърши с победа 2:1 за домакините, които си вкараха автогол и дори бяха останали на терена с човек по-малко.

Дълко време в Украйна обмисляли да кръстят съоръжението „Лемберг”, каквото е името на град Лвов на немски, но накрая отхвърлиха предложението.

Мачовете от Евро 2012 на „Арена Лвов”

Група В: Германия – Португалия (9 юни, 21:45 часа)

Група В: Дания – Португалия (13 юни, 19:00 часа)

Група В: Дания – Германия (17 юни, 21:45 часа)

За повече информация за Европейското първенство по футбол следете страницата ни във „Фейсбук“ - „Евро 2012 - близо до теб“.