Оставката на Ренци след несполучливия референдум хвърли Италия в ъгъла на политическата нестабилност (обобщение)

Оставката на Ренци след несполучливия референдум хвърли Италия в ъгъла на политическата нестабилност (обобщение)
Източник: БНТ
A A+ A++ A

Италианският премиер Матео Ренци подаде оставка, след като претърпя тежко поражение на референдума за желаната от него конституционна реформа - резултат, който хвърля Италия в политическа криза и предизвиква страх от хаос в банковата ѝ система. При изключително висока за италианските стандарти избирателна активност от близо 70%, гласоподавателите казаха твърдо НЕ на промените, предложени от премиера. Екзит половете сочат, че над 59 на сто са гласували с НЕ. Третата по големина икономика в Еврозоната даде ясен сигнал за възхода на популистките партии и сега тръгва по пътя на политическата нестабилност. След обявяването на резултатите еврото се срина спрямо долара, предаде БНТ.

"Ренци си отива у дома", "Няма триумф", "Бела Чао" и "Падението на Ренци" - крещят италианските вестници тази сутрин. Точно както и британския премиер Дейвид Камерън, Ренци заложи на карта всичко с този референдум, игра твърдо и загуби драматично. Той обеща да напусне, ако изгуби референдума и нямаше друг ход освен да изпълни обещанието си. 

"Загубих и го казвам силно и ясно, въпреки, че имам буца в гърлото си, защото ние не сме роботи. Не успях да спечеля, но ви моля да повярвате, че направих всичко по силите си", коментира Матео Ренци. 

Ренци обяви, че следобед ще свика извънредно съвещание на кабинета, след което ще се отправи към президентството и ще подаде своята оставка. Големите победители на референдума са популисткото движение "5 звезди" и евроскептичната "Северна лига". Движението, ръководено от комедийния актьор Бепе Грило обяви, че е готово да управлява страната. 

"Днес изгуби арогантността на властимащите през последните години и ние ще се поучим от техните грешки, когато сформираме правителствена програма и екип. От утре ще работим за създаването на бъдещо правителство", заяви Луиджи ди Майо.

Привържениците на кампанията против конституционните реформи излязоха по улиците на Рим, а други пяха партизанската песен "Чао". Анализаторът Марио Ажело коментира, че Един от ключовите елементи в загубата на Ренци е много силното усещане за социално недоволство и икономическият растеж е много слаб. Вълната от гняв срещу статуквото, както и в много други европейски държави, се материализира с този вот, добави той.

Дали страната ще върви към предсрочни избори е решение, което ще направи президентът Серджо Матарела. Очаква се той да поиска от Ренци да остане на власт, поне докато парламентът приеме бюджетът за догодина по-късно този месец. Проблем пред организирането на предсрочен вот е фактът, че изборният закон в Италия беше обявен за противоконституционен, а решение по този въпрос се очаква през януари.

Ако догодина в Италия има такъв вот, 2017 г. ще бъде ключова в историята на Европейския съюз, тъй като тогава в още две от основателките на блока - Франция и Германия - ще има избори, в които ще участват силни евроскептични и популистки кандидати.

#Матео Ренци #реформа #Дейвид Камерън #Луиджи ди Майо

Последвайте ни в Twitter и Facebook

Още по темата:

Коментирай

Най-четено от Свят
Последно от Свят

Всички новини от Свят »