Брюксел повиши очакванията си за българската икономика

Брюксел повиши очакванията си за българската икономика
БГНЕС
A A+ A++ A

Еврокомисията излезе с оптимистична пролетна прогноза за българската икономика. Очакванията са за растеж от 2% през тази и 2,4 на сто през следващата година. Инвестициите, според Брюксел, ще останат слаби, заради забавеното усвояване на еврофондовете от текущия финансов период.

Увеличаването на работните места през 2016-та ще бъде с 0,3%, а през 2017 - с половин процент, смята още ЕК.

Европейската комисия обяви днес пролетната си икономическа прогноза, която предвижда растеж от 1,6 % в еврозоната и 1,8 % в ЕС през 2016 г. Прогнозата за 28-те страни членки бе представена от комисаря по икономическата политика
Пиер Московиси.

"Днес Европейската комисия потвърждава тенденцията на възстановяване на европейската икономика, която отчита в последните тримесечия. Растежът обаче все още е умерен, тъй като някои от досегашните стимули - като ниските цени на петрола и благоприятният курс на еврото, постепенно губят ефекта си. За трайно излизане от кризата са нужни решения на структурни проблеми, които варират между отделните страни членки", коментира Кристалина Георгиева, заместник-председател на Европейската комисия с ресор "Бюджет и човешки ресурси".

В случая на България комисията повишава очакванията си за икономически растеж до 3.0% през 2015 г., предимно заради силния износ и ниските цени на петрола в световен мащаб. За тази година се очаква по-нисък ръст -  2.0%, най-вече в резултат на забавянето в усвояването на европейските фондове за периода 2014-2020 - явление, което се наблюдава в не една страна членка. Днешните предвиждания за икономическия растеж на България през 2016 са по-оптимистични в сравнение със зимната прогноза от февруари, в която комисията заложи ръст от 1.5%.  Очакванията за растежа през 2017 г. също са коригирани в посока нагоре – от 2.0% на 2.4%, като той ще се дължи предимно на силно вътрешно потребление, обясни Георгиева.

Публичните финанси остават стабилни – добрата събираемост на данъците води до повече приходи в бюджета, което от своя страна тласка дефицита на публичния сектор надолу.  Важно е постигнатото в тази сфера да се запази и в бъдеще. Дългът също остава един от най-ниските в евросъюза и още по-нисък, отколкото при последните предвиждания – 28.1% от БВП през тази и 28.7% от БВП за следващата година.

Въпреки положителната тенденция, редица рискове остават. България трябва да положи повече усилия, за да се увеличат частните инвестиции. Те са необходими за стимулиране на растежа и за противодействие на продължаващото изтичане на хора.  Макар това да води до по-ниска безработица, явлението е изкуствено -  България напускат младите и добре подготвените, които имат знанията и уменията да допринесат за развитието на страната. Нужна е визия и стратегия за това как те да останат у нас, мотивирани да се развиват на територията на родината.

Важно е и максимално да се възползваме от еврофондовете и да ускорим усвояването на 32-та милиарда лева от новия програмен период, които се полагат на страната ни.  Към тях сега се добавя и нова възможност: инвестиционният план "Юнкер". България не бива да пропуска този шанс да засили икономиката си и да разкрие повече работни места за хората", категорична е еврокомисарят Кристалина Георгиева.

#Московиси #растеж

Последвайте ни в Twitter и Facebook

Още по темата:

Коментирай

Най-четено от Бизнес
Последно от Бизнес

Всички новини от Бизнес »

Инбет Казино

Анкета

Отрази ли се инфлацията на джоба Ви преди великденските празници