174 000 мигранти са пристигнали през Средиземно море от началото на годината

174 000 мигранти са пристигнали през Средиземно море от началото на годината
A A+ A++ A

От началото на годината в Европа през Средиземно море са пристигнали около 174 000 мигранти. Това съобщи Международната организация по миграцията /МОМ/. Общият брой на пристигналите от 1 януари до 11 април възлиза на 173 761 души. В Гърция са пристигнали 153 156 души, в Италия – 19 930 души, в Испания – 648 души, в Кипър – 27 души.

За първите четири месеца на миналата година са пристигнали 48 636 души. През изминалата година Европейският съюз беше поставен пред най-сериозното си изпитание в своята история. То бе свързано с мигрантския наплив, който някои наблюдатели сравниха с Великото преселение на народите. Около 1,5 милиона мигранти навлязоха в Европа през Гърция и Средиземно море. Най-големият поток мина през Гърция, която според доклад на Европейския съюз е отказала да охранява външните граници на общността.

Мигрантският наплив беше използван от опасни лица, които са воювали за джихадистите от Ислямска държава и други терористични организации. Част от участниците в кървавата баня в Париж от 13 ноември 2015 г., при която загинаха 130 невинни граждани и стотици бяха ранени, са влезли в Европа именно през така наречения Балкански маршрут. Този маршрут се появи заради действията на Гърция, която вместо да спира мигрантите реши да ги прехвърля в съседни страни, на първо място Македония.

Още през септември 2015 г. Унгария на премиерът Виктор Орбан беше първата, която взе мерки за спирането на мигрантския поток. Тя издигна ограда по границата си със Сърбия. Нейната политика на изграждане на гранични съоръжения беше последвана и от други страни – Австрия, Словения, Хърватия и Македония.

Така в резултат на задружните действия на държавите от Централна Европа и Западните Балкани се стигна до затварянето на Балканския маршрут на македонско-гръцката граница. В нейната охрана наред с македонските служители на реда се включиха полицаи и граничари от Австрия, Словакия, Словения и други страни.

На 7 март 2016 г. на срещата на върха ЕС-Турция официално бе обявено, че Балканският мигрантски маршрут не съществува повече. Въпреки това опасността от мигрантите остава, тъй като на територията на Гърция има десетки хиляди от тях. Много авторитетни западни издания и аналитични центрове, сред които „Франкфуртер Алгемайне Цайтунг“ и Стратфор, предупредиха, че след затварянето на Балканският маршрут мигрантите могат да потърсят други пътища за влизането в Европа – на първо място през България и Албания, а също така през Средиземно море за Италия. В случай че мигрантите се насочат към България, то те едва ли ще могат да продължат пътя си през Румъния и Сърбия и съществува опасност да останат в България, предупреждават експерти.

На 4 април започна връщането на мигранти от Гърция за Турция. Това беше предвидено от споразумението между ЕС и Турция, постигнато на 7-8 март 2016 г. Турция се задължава да приеме всеки незаконен мигрант, върнат и от Гърция, а в замяна на него ЕС ще приеме по един сирийски бежанец. Също така властите в Анкара ще получат солидна финансова помощ от Брюксел, която само през следващите две-три години ще достигне до почти 6 милиарда евро.

Внимание привлича фактът, че сред първите доставени миналата седмица от гръцките острови в Турция няма сирийци, а само мигранти от Афганистан, Ирак, Иран и Пакистан. След снемането на пръстовите им отпечатъци те веднага биват транспортирани с автобуси до лагера в Къркларели /Лозенград, административен център на провинцията, разположен в западното подножие на Странджа, в близост до границата с България - бел.авт./.

#Европа #Гърция #Средиземно море #мигранти #Италия #Испания

Последвайте ни в Twitter и Facebook

Още по темата:

Коментирай

Най-четено от Свят
Последно от Свят

Всички новини от Свят »

Инбет Казино

Анкета

Одобрявате ли кабинета "Главчев"