
Нов вид задължителна застраховка бе предложена преди броени дни в Русия. Инициативата е на председателя на Конституционния комитет към Горната палата във Федералното събрание на страната Андрей Клишас.
Идеята е 0,2% от ежемесечната заплата на хората да бъдат отчислявани като задължителна социална застраховка срещу фалит на работодателя. Така в случай на неплатежоспособност на работодателя, служителите задължително ще си получат заплатата.
В пояснителната записка към законопроекта Клишас пише, че в момента работещите хора не са защитени от фалит на фирмата, в която се трудят. Така не са рядкост случаите служители не само да остават на улицата, но и да не им бъдат плащани полагащите се възнаграждения. Клишас подчертава, че застраховката ще важи за случаи, когато фирма натрупа задължения към своите служители и работници заради банкрут.
В пояснителните бележки към законопроекта се посочват и обеми и срокове – изплащането на заплатите да бъде еднократно и да включва възнагражденията за до три календарни месеца.
Икономисти в страната се отнасят скептично към законопроекта. Подробностите можете да прочетете на специализирания застрахователен портал Инсмаркет.
Още по темата:
- » Ръстът на заплатите у нас изпреварва европейския, българинът заработва и бонуси
- » Newsweek: Политиката на САЩ в Украйна провокира глобална ядрена война
- » Тагарев: Ученията на Русия в Черно море са провокация срещу България, на която ще отговорим