Освободиха от ареста управителката на дома за стари хора в Банкя
След инцидента стана ясно, че домът е функционирал незаконно, а местната власт е била информирана за съществуването му още преди трагедията.
Управителката на старческия дом в Банкя, задържана след пожара, при който загина един от обитателите на обекта, бе освободена от ареста. От Столичната дирекция на вътрешните работи потвърдиха пред NOVA, че след изтичането на 24 часа задържане прокуратурата не е поискала удължаване на мярката, което доведе до освобождаването ѝ. Това е първият и засега единствен арест по случая.
При трагичния инцидент, освен една жертва, трима души пострадаха. Разследването на пожара разкри, че домът за възрастни хора е работел без нужните разрешителни. Впоследствие стана ясно, че местната власт, в лицето на община Банкя, е била наясно със съществуването на хосписа още преди възникването на инцидента.
От Агенцията за качеството на социалните услуги обясниха, че са били уведомени за обекта чрез сигнал от Националната агенция за приходите. Инспекция на място е установила 11 души с различни здравословни проблеми, настанени в дома. След откритията, Агенцията е сигнализирала всички компетентни институции за незабавни действия.
Изпълнителният директор на Агенцията за качеството на социалните услуги, Виктория Тахова, заяви в предаването "Твоят ден", че "местната власт е знаела за съществуването на старческия дом в Банкя." Тя добави, че това е станало ясно, когато Агенцията е информирала Главната инспекция по труда за факта, че в обекта работят хора без трудови договори. "Има кореспонденция между кмета на града и Главната инспекция по труда," допълни тя.
Тахова посочи също, че от момента на проверката в края на юни до избухването на пожара броят на настанените в дома хора е намалял от 11 на 4 души. Тези факти засилват съмненията около организацията и безопасността на обекта, който е функционирал в нарушение на редица законови изисквания.
Случаят повдига множество въпроси относно контрола и надзора на социалните услуги в страната, особено що се отнася до защитата на уязвими групи като възрастните хора. Инцидентът в Банкя подчертава нуждата от по-строг мониторинг на дейността на хосписите и старческите домове, за да се предотвратят бъдещи трагедии.
Очаква се разследването на инцидента да продължи, като се анализират причините за пожара и възможната отговорност на различни институции и лица. Въпросите около законността на дейността на хосписа и контрола върху него ще останат в центъра на общественото внимание, докато властите не предоставят по-ясни отговори.