Обратно към пълната версия на статията »

Момченцето, подало сигнала за инцидента в Стара планина, е било много смело

Момченцето, подало сигнала за инцидента в Стара планина, е било много смело

Стоп кадър/БНТ

A A+ A++ A

В силен шок, но без видими наранявания е 13-годишното момче, оцеляло след бурята с мълнии в Стара планина. То остава за наблюдение в болница в Пловдив. Според планински спасители, неговите баща и по-малка сестра, които загинаха на място, не са имали почти никакъв шанс да оцелеят.

Членовете на военния екипаж, долетял с хеликоптер "Кугър", обясниха, че детето е действало адекватно и е проявило изключителна смелост през четирите часа, които е прекарало в планината.

Небето над Стара планина вчера около обяд се смрачило. Бурята заварила бащата и двете му деца по пътя към връх Купена. Вероятно в опит да потърсят опора, мъжът и 11-годишната му дъщеря се хванали за метално въже. Тогава паднала фаталната мълния, пред очите на по-голямото дете. Момчето се обадило на 112 и само упътвало спасителите.

"Героят на деня беше той. Толкова време прекарано в планината, беше абсолютно подготвено за това, което го очаква, никакви признаци на каквито и да е притеснения, слабост, просто сме впечатлени. Улесни ни задачата, и намирането, и всичко останало", посочи капитан Божидар Славчев - заместник-командир на ескадрила.

"Изцяло с него поддържахме комуникация и съдехме за състоянието на неговите роднини по неговите думи. Сами разбирате колко здрава психика се иска да имаш, за да можеш да дадеш подробна информация за състоянието на роднините си в такава ситуация", каза Красен Георгиев – Планинска спасителна служба.

Екипи тръгнали по земя и въздух в търсене на точното място. Военният хеликоптер пристигнал за 25 минути, но излитането се забавило заради лошото време. Затова на място почти едновременно пристигнали и спасителите, и военните.

"В момента, в който локализирахме пострадалия, детето ни подаде сигнал, ние го визуализирахме това нещо, насочихме се към него и просто в този момент забелязахме как по пътеката, тя е доста стръмна, нагоре към върха се изкачваше един от спасителите. Те двамата с детенцето просто той му съдейства, те бяха клекнали доста ниско, така че струята да не ги събори, защото и този риск го имаше - да ги събори от върха", обясни полковник Александър Дончев - началник на летищен център Крумово.

Спасителите констатирали смъртта на бащата и момичето.

"Първоначалната оценка, която двамата колеги, пристигнали първи на мястото дадоха, че не са имали почти никакъв шанс", каза Красен Георгиев – Планинска спасителна служба.

Все още не е напълно сигурно дали хващането за металното въже се е оказало фатална грешка.

"Дори да нямаше метално въже, вероятността да се случи това е също толкова голяма. Дори аз предполагам, че са се опитвали да слязат възможно най-бързо, за да се махнат от високата част на върха", коментира Красен Георгиев – Планинска спасителна служба.

Експертите казват още, че всеки открит каменист връх е потенциално опасен и няма инструкции за безопасност, които да са валидни във всяка ситиуация.