Обратно към пълната версия на статията »

Коронавирусът у нас: Не достигат ваксини при личните лекари в цялата страна

Коронавирусът у нас: Не достигат ваксини при личните лекари в цялата страна
A A+ A++ A

Увеличават броя на пунктовете за ваксиниране срещу COVID-19 (ЗАПОВЕД)

Списъкът с лечебните заведения и регионалните здравни инспекции, в които са открити имунизационни пунктове за поставяне на ваксина срещу COVID-19, е актуализиран. Това става със заповед на министъра на здравеопазването, издадена днес, 23 февруари, съобщават от здравното министерство.

Броят на пунктовете за ваксинация в страната вече е 352. 

Коя ваксина е по-добра е дискусия, която започва се води навсякъде. Това е естествената човешка психика. Тук е мястото на експертите и институциите да кажат, че подобна разлика не води доникъде. Мнението от сегашните проучвания показва, че сегашните РНК ваксини са доста по-ефективни от тези на "AstraZeneca". Но този медикамент се прилага успешно във Великобритания, където показва доста по-добри от очакваните резултати, коментира завеждащият лабораторията по инфекции на мозъка в Берн д-р Аспарух Илиев.

"Съпоставени с другите ваксини, с които сме имунизирани в ранна детска възраст, сегашните медикаменти срещу COVID-19 имат малко по-висока честота на абсолютно безобидни странични реакции. Това са главоболие, температура, втрисане. Те преминават в първите 24 до 48 часа. Могат да бъдат блокирани успешно с „Парацетамол” и „Ибупрофен”, посочи експертът в ефира на Нова телевизия. 

По никакъв начин ваксинираните не могат да се заразят с вируса”, категоричен е доктор Илиев. Медикаментът внася мъничко парченце от вируса в организма, за да може той да започне да произвежда антитела. Страничните реакции означават, че имунната система реагира адекватно. „Ако няма такива реакции – това също не означава, че тя не работи”, посочи той.

След имунизация с „Pfizer“ не предаваме заразата

За ваксината на „Pfizer“ е установено, че след това не предаваме заразата. Това заяви пред bTV проф. Радка Аргирова, председател на Българското дружество по медицинска вирусология. Тя уточни, че всички ваксини, с които България разполага в момента, са много добри.

Призовавам ваксинацията действително да придобие масов характер и ще има резултат от това“, апелира проф. Аргирова. По думите ѝ е много важна и ролята на лекарите по места, които трябва да обясняват на хората ползите та имунизацията. Проф. Аргирова цитира ново проучване, което сочи, че при добро ваксинално покритие по света страните ще се отърват от COVID-19 и той ще се разпространява само на отделни места, които не са покрити добре от ваксините.

Последните данни 

1925 са новите случаи на коронавирус у нас през последното денонощие. Това сочат данни на Единния информационен портал. Направени са 13 695 теста, което означава, че положителните проби са 14%.

През последните 24 часа са починали 79 души, а излекуваните са 777. Отново най-много новозаразени има в София - 478, следват Бургас със 182 и Пловдив със 138. Болните с Covid-19, които се лекуват в болница, вече са 3 933, като от тях 334 в интензивни отделения.

През последното денонощие са ваксинирани 11 709 души, така общият им брой надхвърли 131 000. Близо 28 000 са с две поставени дози.

Недостиг на ваксини при личните лекари в страната

В Бургас не достигат ваксини. Там има 15 имунизационни кабинета. Предстои откриването на денонощен кабинет в медицинския център „Свети Николай Чудотворец“.

От 13.00 до 17.00 часа д-р Пламен Панайотов е организирал зелен коридор за желаещите да се ваксинират. Половин час преди началото пред кабинета му вече се бяха събрали хора:

"Мисля, че е полезно за нас и за здравето на околните. Ваксината ще ме предпази от бъдещо заболяване. Видът ваксина не е от значение. Всички, които са измислили тези ваксини, са по-умни от нас".

"Аз съм на 20 години. Реално ваксината е създадена да те предпази от болестта, не да те чипира".

Днес д-р Панайотов е получил само 10 дози от ваксината на "АстраЗенека", а желаещите да се ваксинират са близо 40 души:

"За съжаление обаче в момента всичко това ще спре, тъй като няма ваксини. Ние получихме едно флаконче, което е само за 10 човека. Записаните за сряда, четвъртък и петък, това са поне 120 човека".

Близо 7700 са ваксинираните в Бургаска област от началото на кампанията.

От утре започва ваксинацията на желаещите потребители на социалния патронаж, които са трудноподвижни.

„Лични лекари не могат да отказват да се включат в масовата ваксинация. Дейността е регламентирана и трябва да се спазва. Хората ни познават, имат ни доверие. Софтуерът работи, имаме връзка с националната здравна система. Нещата вървят“. Това поясни пред БНР д-р Георги Миндов, председател на организацията на общопрактикуващите лекари в София.

Той уточни, че на час спокойно могат да се правят по 10 апликации.

„Но в страната има недостиг на ваксини при личните лекари. Някои се презапасиха ли?... По 10 ваксини да прави всеки личен лекар на ден, това са около 40 000 – 50 000 на ден. Важно е да има желаещи и ваксини. Хубаво е да ни се предоставят и от другите ваксини на „Пфайзер“ и на „Модерна“.

В предаването „12+3“ д-р Миндов подчерта, че към момента няма окончателен доклад за нито една ваксина и всяко друго говорене по темата е спекулативно.

В Добрич джипитата са получили информация от РЗИ на служебните си пощи, според която трябва да представят списъци с желаещите да се ваксинират. С отварянето на „зелените коридори“ за масова ваксинация само за ден 239 жители на Добрич са получили първата си доза.

В хасковското село Малево са научили за масовата ваксинация снощи. В населеното място няма общопрактикуващ лекар, затова там е изпратен мобилен екип. До този момент записаните в списъците са 80, а наличните дози са 150.

Три мобилни екипа ще започнат и ваксинация на жителите на Ахтолоп и хората от община Малко Търново.

Започна кампанията по имунизация срещи COVID-19 в село Бойково. 30 души, начело с кмета на село Бойково Иван Пачеджиев, получиха безплатна ваксина на "Астра Зенека". Това е първото от труднодостъпните селища в областта, където пристигна мобилен екип на РЗИ Пловдив, след като здравният министър обяви инициативата за акции по такива места.

Хората са доволни, че мобилният екип е дошъл на място, тъй като тук няма лекар, а до Пловдив, макар и отдалечен на едва 27 километра, трудно се слиза.

Втората игла ще бъде поставена отново с мобилен екип тук на място на 11 май.

 

 

#коронавирус #ваксина