Обратно към пълната версия на статията »

624 станаха българите с COVID-19, 54 пребориха коронавируса, 24 не успяха

624 станаха българите с COVID-19, 54 пребориха коронавируса, 24 не успяха
МС
A A+ A++ A

13 са новите случаи на COVID-19 у нас, пет от тях са в болница. За денонощието са направени общо 494 изследвания. Положителните случаи с коронавирус стават 624. Това съобщи председателят на Оперативния щаб и началник на ВМА ген. Венцислав Мутафчийски на брифинг в петък сутрин, цитиран от БГНЕС.

Общо до момента в страната са извършени 18 502 проби.

В сравнение с четвъртък увеличението на положителните случаи е 2.1%. Няма нова област, в която да е регистрирано заболяването.

Случаите от София са 8 нови, във Велико Търново, Кюстендил и Пазарджик има по един, в Русе има двама.

Излекуваните вече са 54 души.

Няма починали за деня, смъртните случаи са 24, тяхната средна възраст 65 години.

Ген. Мутафчийски съобщи, че има починал в Александровкска болница, но не е ясно дали е дал положителен резултат за коронавирус.

230 души се лекуват в болница към днешна дата.

Във ВМА има един интубиран пациент, заразен с COVID-19 в период в химиотерапия.

Най-голямото огнище за България на заразата е София. В столицата случаите на заразени са общо 370.

Попитан какво точно определят тези термокамери, тъй като повечето показват странни температури, Мутафчийски отговори: „ Още когато имаше голяма превъзбуда в обществото с термокамерите, казахме, че в световен мащаб се отчита, че имат по-малко от 20% ефективност, те имат спомагателно действие само“.

Д-р Ангел Кунчев добави, че термокамери са били монтирани на летище София преди 10 г. и са високо чувствителни и вършат много добра работа. „Хващали сме не малко хора, лошото е, че увлечени в желанието да имат много фирми такива камери, не си купуват такива, които трябва“, каза Кунчев.

По отношение на Банско Мутафчийски каза, че в понеделник или вторник ще постъпят тестовете, в това е уверила фирмата.

На въпрос дали има пациенти в България с коронавирус, които са включени в клинично изпитване, Мутафчийски отговори, че това се определя от големи фирми, които правят клинични изпитвания. Засега България не е включена в такива изпитвания, добави Мутафчийски.

По отношение на психиатрите и психолозите и това дали те могат да работят, генералът каза, че при взети предпазни средства и противоепидемични мерки могат да работят със своите пациенти.

В София е най-голямото огнище, случаите са 370.

Според СЗО и ЕК се тестват хората, които имат признаци на заболяване, контактни на първия ред. Това е постановката и тя не е променена, всичко останало е плод на говорене, добави Мутафчийски. В интензивните отделения има достатъчно легла, които да са подготвени. В момента има по-малко заболели, отколкото в предишните месеци. Факт е, че има снижаване на заболеваемостта от други заболявания. Последните данни за смъртността в България са до първата седмица на месец март. Продължаваме да следим. Изненадата за мен е, че смъртността е минимум с 10% по-малко, отколкото миналата година, увери Мутафчийски.

Почти 70 хиляди души са поставени под карантина у нас заради пандемията от коронавирус. Точният брой на карантинираните е 69 780 души.

Средната възраст на починалите пациенти е 65,2 г. 230 пациента, при които е доказан COVID-19, са хоспитализирани и са под лекарско наблюдение. От тях 33-ма са настанени в интензивни отделения. COVID-19 е потвърден и при 33-ма медицински служители, което представлява 5,3 % от общия брой на установените случаи у нас. Общо са направени 18 502 теста.