Обратно към пълната версия на статията »

Лавина от оставки в БФС, Михайлов: Това е провокация

Лавина от оставки в БФС, Михайлов: Това е провокация
A A+ A++ A

Борислав Михайлов обяви, че от доста време е обмислял да се оттегли от управлението на родния футбол. Президентът на БФС заяви това пред журналисти в Национална футболна база в Бояна.

Изпълкомът на футболната ни централа се събра, за да гласува оставката му, която той даде, след като премиерът Бойко Борисов я поиска. След мача България-Англия в понеделник вечер, който бе прекъснат на два пъти заради расистки прояви, спортният министър Красен Кралев заяви, че премиерът е поискал държавата да прекрати всякакви отношения с БФС, докато Михайлов го оглавява.

Първоначално той отказа да си подаде оставката, но после се съгласи. Два часа след това ГДБОП влезе в офисите на ГДБОП, а премиерът обясни, че акцията е предварително планирана.

Румен Радев разкритикува действията на кабинета като намеса в работата на БФС. Междувременно заради расизма и фенове с черни качулки, правещи нацистки и нецензурни знаци, наречени от Борисов група олигофрени, станалото в София бе челна тема на всички британски медии.

Срам, позор, отвратително, расисти - така заглавията на пресата описаха станалото. В някои заглавия отборът на България и феновете бяха наречени животни и расисти. 

УЕФА наложи и наказание заради станалото на трибуните.

Британският премиер също коментира расизма и поиска наказания. 

"14 години са доста дълго време. Отдавна се замислях, че може да съм омръзнал на хората и напоследък се случиха много неща, които вкараха много напрежение във футбола. С моята оставка искам да да сваля това напрежение и моите колеги да работят спокойно. За 14 години имам някаква вина за случилото се. Още снощи казах, че е оставката личен акт и не се обсъжда. За слабите резултати на националния отбор нямам никаква вина. Сега ще си почивам известно време, ще ходя на риба и лов", заяви Михайлов. 

"Подготвих кратък анализ през годините - От 2005 до 2019-та бюджетът се е увеличил от 5 до 18 млн. лева. Клубовете са получили 50 млн. от телевизионни права, бяха направени 14 финансови одита без забележки. От новата година се очаква футболният съюз да влезе с над 5 млн. лв. резерв. Организирахме три европейски първенства. Това е накратко какво се е случило по време на управлението ми. Значи, за 14 години имам някаква вина. Същината на българския футбол е много общо понятие. Футболният съюз е регулатор, футболът се прави по клубовете - както ви казах, изобщо не съм виновен, че паднахме от Англия с 0:6. Има моменти, в които търпението просто се изчерпва, няма нищо срамно, нито фатално. Винаги на човек му свършва търпението в даден момент", продължи вече бившият президент на БФС.

"100% това, което се случи в понеделник, не е организирано от футболния съюз, нмога да гадая дали е нарочно или не, голяма част от тази история дойде от Англия. Знаете, че писах две писма, които бяха с голям отзвук. България не е расистка държава, този проблем е по-голям в други страни. Това беше провакация, не е нормално 4-5 души да правят расистки скандирания и това да е расизъм", каза той относно расистския скандал, като добави: "В България проблемът с футболното хулиганство не е толкова голям". Михайлов категорично отрече да е участвал в черно тото. "Какво черно тото? Темата се преекспонира от 15 години вече. Всички сигнали от УЕФА, които са намалели от 48 на 3 случая в последните четири години - досега няма едно нито едно такова доказано престъпление. Нито в националния отбор, нито на клубно ниво съм участвал в уговорени мачове. Какво общо имам аз и БФС с това, че съдията на двубоя с Естония даде четири дузпи, няма никакви доказателства за престъпление".

Той коментира и решението на Съюза за вратарите в българското първенство, което гласи, че няма да се взимат футболисти от ЕС под рамката. "Това решение бе взето, защото нямаме достатъчно български вратари. Кажете ми вие пет български вратари?", обърна се той към журналист. "Относно концепцията за развитие на футбола, такава е разработена и е представена от Изпълкома на спортния министър Красен Кралев". Бившият вратар на националния отбор каза, че кандидатурата на България за домакинство на Европейско първенство през 2028 и Световно през 2030 зависи изцяло от държавата. "Това зависи изцяло от държавата". Той коментира и представителния тим и още веднъж заяви, че няма вина за състоянието на националната ни гарнитура. "Нямам вина за слабите резултати, пак ви казвам. Аз, докато пазех на вратата на България, никога не съм допускал шест гола във вратата си. Не съжалявам за нито един назначен треньор, в това число и Балъков. Истината е, че някои от футболистите в понеделник, аз лично не ги познавах като имена", разкри още Михайлов.

"България няма шанс да загуби позиции във ФИФА. Най-голямата грешка беше, че може би съм бил прекалено добър - какво ще стане след моята оставка, колегите ще решат. Такъв тип като мен да понася толкова много неща, не е много лесно. Не се чувствам предаден, за футбол ще мисля след много време, ако въобще мисля. В България просто не уважават успели хора като мен. Защо ме мразят? Защото се спазват правилата, отказвам да поема чужди вини след всичко сторено за родния футбол начело на Българския футболен съюз", завърши той.

Бившият президент на БФС Валентин Михов също подаде оставка. Това стана ясно пред началото на Изпълкома. 

Ако Изпълкомът гласува оставката на бившия вратар, неговият пост трябва да бъде зает от някой от вицепрезидентите.

Тъй като Йордан Лечков е кандидат за кмет на Сливен, той няма право да оглави съюза. Другият вицепрезидент Атанас Фурнаджиев също подаде оставка и Михаил Касабов става фаворит да застане начело на организацията до насрочването на нов конгрес, за какъвто призова Фурнаджиев.

На теория съществува и възможност да бъде свикан извънреден конгрес, на който да бъде избрана личност извън Изпълкома. До този вариант може да се стигне, ако на заседанието бъде прието такова решение или ако една трета от футболните клубове го поискат.