Обратно към пълната версия на статията »

Полезни ли са оставките в кабинета за политическия живот у нас

Полезни ли са оставките в кабинета за политическия живот у нас
A A+ A++ A

Седмицата, която не видя новите министри, трябва да бъде внимателно анализирана от правителството в контекста на новите им предложения. Това каза заместник-председателят на ПГ на „БСП за България“ Крум Зарков в интервю за предаването „Неделя 150“.

По повод на информациите за готвен "преврат" срещу правителството, Зарков коментира: „Не само съмнителни сайтове, но и сериозни вестници са публикували тази информация, която идва според тях от някакви служби, но това, което ме притеснява, че съмнението, че зад това може да прозира опит за предварителна делегитимация  на автентични протести, т.е. сякаш някой се опитва да направи така, че всеки протест, всеки израз на недоволство да изглежда като преврат. Това е тенденция, която наблюдаваме в последната година, в която искането на оставка е определяно като подривна дейност, всяка критика е определяна като саботьорство и по тази логика не ме учудва, че протест може да бъде определен като преврат.“

Депутатът заяви, че част от народните представители на БСП се срещат директно с хората, за да им обяснят визията си за развитие на страната: „Започнахме активно да разясняваме нашата визия за България очи-очи с хората, тъй като това Народно събрание според нас е изчерпано, в него не успяваме година и половина да проведем политически разговор на нивото, на което са предизвикателствата в страната и няма никакви основания да смятаме, че това ще се промени от днес за утре.“

Депутатът Тома Биков от ГЕРБ заяви, че Александър Манолев не се оттегля заради медийните провокации: „В тази ситуация трудно би управлявал това министерство и вероятно ще бъде поставен на непрестанен медиен натиск, което за всеки човек, който заема толкова тежък пост, защото министерството на транспорта е изключително тежко министерство с много проблеми и интереси, си е направил преценката.“

Биков каза още, че подаването на оставки на министри поставя висок политически стандарт: „Когато се подават оставки и се поема политическа отговорност, въпреки че конкретните министри нямат вина за това, което се случи край Своге, в бъдеще всяка политическа сила, която управлява ще бъде питана дали ще подаде оставка. Не приемам аргумента, че след подаването на оставките, нищо няма да се промени. В голямата картина, може би, няма да има рязка промяна, защото това правителство управлява по силата на своята програма. В определени ситуации отборът може да се сменя. Не мисля, че се случва нещо изключително драматично и нещо, което не се е случвало. Това е част от управлението и мисля, че, ако има нещо положително в това, е, че вдига политическия стандарт.“