Банките ще трябва да докладват пред БНБ за всяка сделка със свързани лица

Банките ще докладват пред БНБ за всяка сделка със свързани лица. Очаква се по този начин Банковият надзор да засили превантивния си контрол и да се избегне повторение на кризата с КТБ от 2014 г. Мярката е част от изменения в Закона за кредитните институции, внесени в понеделник в парламента от шефа на бюджетната комисия Менда Стоянова.
Днес, 15 ноември, те ще бъдат обсъдени на първо четене в бюджетната парламентарна комисия.
В законовите промени са отразени забележките и препоръките на Световната банка и МВФ след направения от тях преглед на финансовия сектор у нас по-рано тази година, става ясно от мотивите на вносителя. Ключов проблем според този преглед се оказахазаконови празноти, които позволяват заобикалянето на ограниченията за кредитиране на свързани с банките лица, пише в. "Сега".
Затова с новия проектозакон се прави опит да се разшири кръгът на свързаните лица, които може да окажат влияние върху дейността на банката и върху нейните акционери. За свързани вече ще се считат тези, които притежават непряко над 10% от акциите на една банка, както и тези, които упражняват контрол върху банката или акционери на банката, т.е. без да имат формална собственост. Освен съпрузи и деца като свързани лица вече ще фигурират и половинките, с които акционерите живеят на съпружески начала.
Предстои в специална наредба БНБ да определи конкретни критерии, по които се определя дали има свързаност. В тази наредба трябва да се опише и начинът, по който банките ще трябва редовно да докладват за всички видове сделки със свързани лица. Такива са не само условията, при които се отпускат кредити, но и различни придобивания на активи, сключване на договори, вземания за предоставяне на услуги, лизингови договори и др. Преди това всяка сделка задължително трябва да получи одобрение не само от управителния съвет, но и от надзорния съвет на банката. Освен това банките се задължават да уведомяват БНБ, ако установят "наличие на негативно въздействие" от страна на акционери, които притежават пряко или непряко над 20% от капитала.
При издаване на лиценз за банкова дейност се въвежда и допълнително условие за предоставяне на данни за действителния собственик на акционерите, които имат пряко или непряко повече от 10% участие в банката.