Обратно към пълната версия на статията »

Здравната каса ограничава лечението на болни от хепатит C, алармират пациентски организации

Здравната каса ограничава лечението на болни от хепатит C, алармират пациентски организации
БГНЕС
A A+ A++ A

Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) ограничава достъпа на болни от хептатит C до лечение и ги обрича на смърт, алармираха пациентски организации, информира БТВ.

Причината са нови правила за лечение на хроничен вирусен хепатит С, приети от надзорния съвет на НЗОК, които влизат в сила на 16 януари. В тях като изключващи критерии за лечение са посочени случаите, при които се очаква ниска продължителност на живота поради несвързани с черния дроб други заболявания или пък поради злоупотреба с алкохол. Такива пациенти няма да могат да се възползват от т. нар. безинтерферонова терапия, която спасява животи.

Основният аргумент на НЗОК за въвеждането на правилата е икономическа целесъобразност.

„Първата точка от изключващите критерии е „пациенти, при които се очаква ниска продължителност на живота поради несвързани с черния дроб съпътстващи заболявания, която не може да бъде подобрена с безинтерверноново лечение. Т.е. всички, които имат други заболявания, освен заболявания на черния дроб, няма да бъдат лекувани – надзорният съвет на Касата може веднага да ги изхвърли от списъка за лечение, а това само по себе си е риск за живота, престъпление и нарушение на Конституцията“, каза Иван Димитров председател на Федерация „Български пациентски форум“.

Най-страшното е, че не лекари, а икономисти ще решават кой да се лекува, каза още той.

Притеснявам се, че пациентите наистина са обречени. Ако пациент има бъбречна недостатъчност и хепатит C, и двете заболявания намаляват преживяемостта му и той попада в първия изключващ критерий“, коментира проф. Емил Паскалев, началник на Клиниката по нефрология и трансплантация на Александровска болница.

В същото време европейските правила за правилно лечение на хепатит C определят няколко приоритетни групи, сред които са именно пациентите с бъбречна недостатъчност и хепатит C, посочи той.

Има пациенти, които са се излекували, каза още проф. Паскалев. Той добави, че се учудва на задължителната първи порядък терапия, която трае 12 – 16 седмици, като има съвременни терапии, които водят до 100-процентово излекуване за осем седмици. Една терапия, дори да е по-скъпа, ако е по-кратка, в крайна сметка излиза по-евтино, коментира той.

Професорът добави, че не одобрява аргумента за икономическа целесъобразност на НЗОК.

#НЗОК