Обратно към пълната версия на статията »

Националите по волейбол на Олимпиада в Лондон след 3:1 над Египет

Българските волейболисти ликуват заедно със селекционера Радостин Стойчев след победата, която им извоюва участие на Олимпиадата в Лондон. Снимка: fivb.org

Българският национален отбор по волейбол се класира за участие на Олимпиадата в Лондон след победа с над Египет.

В последната среща от квалификациите националният отбор на България се наложи над съперника с 3:1 (25:16, 25:18, 20:25, 25:12) в двубой в столичната зала „Арена Армеец” в неделя.

Възпитаниците на селекционера Радостин Стойчев постигнаха три победи над Пакистан, Франция и Египет, като загубиха само два гейма и с категорично превъзходство над съперниците извоюваха олимпийската квота.

Пред повече от 10 000 ентусиазирани фенове на волейбола, сред които и президентът Росен Плевнелиев, националите постигнаха очакваната победа над Египет, която ги класира на първо място на допълнителната олимпийска квалификация.

Българите започнаха много активно двубоя и бързо дръпнаха в резултата, след като поведоха с 8:2.

До края на първия гейм постепенно разликата се увеличаваше до 11:2. Блокадата, както в двубоя срещу Франция, действаше отлично. Така с лекота България стигна до успех с 25:16.

Втората част от двубоя започна равностойно, като мача се движеше точка за точка до 10:10.

Възпитаниците на Радостин Стойчев се мобилизираха и направиха 9 поредни точки и поведоха с 19:10, а малко след това затвориха гейма за 25:18, което на практика подпечата визите ни за Олимпиадата в Лондон.

В третия гейм националният селекционер направи няколко смени, което позволи на Египет да да поведе от самото начало.

„Фараоните" стигнаха до осем точки аванс при 16:8. В края на гейма нашите намалиха до три точки пасив, но загубиха с 25:20.

България започна ударно четвъртия гейм и поведе с 8:4. Постепенно преднината ни се увеличи до 16:8 точки.

До края на гейма нямахме проблеми и се наложихме с 25:12 точки и крайното 3:1. Цветан Соколов завърши 19 точки, а Матей Казийски добави 12.

България ще участва за осми път на олимпийски игри, като най-големият успех на отбора е спечелването на сребърните медали през 1980 г. в Москва под ръководството на Тодор Пиперков.

Според регламента на международната федерация по волейбол България попада в по-леката група за Олимпийските игри. Националният състав избегна настоящия шампион САЩ, световния първенец Бразилия, Русия, европейския шампион Сърбия и Германия.

В „българската" група А попада домакинът Великобритания. Най-сериозните отбори са Италия, Полша и Аржентина.

Там е още и съставът на Австралия. В много по-тежката група В единственият по-лек на пръв поглед отбор е Тунис.

Отборите са разпределени спрямо мястото си в световната ранглиста. България в момента заема деветата позиция, което в случая се оказва предимство.

Най-добрите четири отбора от двете групи ще играят в четвъртфиналите на пряка елиминация.

При предишното си участие в олимпийски игри - в Пекин 2008, българският отбор загуби с 1:3 от Русия в четвъртфиналната фаза.