Чужденци пият повече българска бира

Чужденци пият повече българска бира
Източник: pixabay.com
A A+ A++ A

В навечерието на професионалния си празник – Илинден, Съюзът на пивоварите на България (СПБ) спазва традицията публично да рапортува резултатите и новостите в развитието на сектора. За поредна година пивоварите в страната отчитат устойчив растеж на бирената категория, като оборотът от производството и продажбите на бирата през 2016 г. вече достига 500 милиона лева, от които 467 милиона са на членовете на Съюза на пивоварите -"Болярка - ВТ” АД, "Бритос” ЕООД, "Загорка” АД, "Каменица” АД, "Карлсберг България” АД, "Ломско пиво” АД. Устойчива тенденция бележи и инвестиционният процес в бранша, като за последните три години вложенията в дълготрайни материални активи за производство на пиво и малц възлизат на 164 милиона лева. С най-голям дял продължават да бъдат капиталовите инвестиции в нови бутилиращи и опаковащи линии, енергоефективно промишлено обзавеждане, модернизиране на производствените и логистични звена. По данни на СПБ от 1994 г. (когато започва приватизацията на пивоварната промишленост в страната) до днес в сектора са инвестирани над 1 милиард и 170 милиона лева.

"Стилът и обликът на съвременната пивоварна индустрия се характеризират с прозрачност и ясна собственост на капитала, стратегически чужди и български инвеститори, стриктно спазване на законодателството и на задълженията към фиска", коментира изпълнителният директор на СПБ Ивана Радомирова. Тя допълни, че през миналата година приходите към бюджета от производството и продажбите на бира надхвърлят 350 млн. лева, от които директните постъпления от акциз и ДДС от бранша са близо 140 млн. лева. А около 95% от тях са от шестте бирени компании, които са членове на сдружението.

По данни на Europe Economics добавената стойност по цялата верига на бирената индустрия, от полето – до чашата на консуматора, е близо 330 млн. евро, от които – 32% се генерират директно от пивоварните компании, 49% от секторите по веригата на доставките и 19% от търговските обекти на дребно и заведенията – ресторанти, кафенета, барове и др. През 2016 г. по данни на СПБ и НСИ в страната са произведени близо 5 180 000 хектолитра бира. От тях производственият дял на членовете на СПБ е 98 - 99%. Достигнатият през миналата година обем на пивопроизводството е най-високият от 2008 г. насам. За първи път се отчита слаб спад от 2% в количествата на внесената в страната бира от други държави на ЕС и трети пазари и покачване на износа с 8%.

За първите шест месеца на тази година основните тенденции в развитието на бранша от миналата година се запазват. За периода членовете на СПБ са позиционирали на пазара 6 нови марки пиво и десетки иновации в опаковки и етикети. Обемът на реализацията е на нивата от миналата година, като се запазва положителната тенденция за увеличаване на дела на продажбите в кенове, стъклени бутилки и намаляване на дела на консумацията в пластмасови опаковки. "Данните на СПБ, както и на Националния статистически институт и Евростат, еднозначно показват, че българите все повече предпочитат пивото. И независимо, че потребителят става все по-взискателен, все по-информиран, все по-любознателен и готов да експериментира с нови вкусове и продуктови предложения, българската бира неизменно си остава най-търсената от консуматора", допълниха от Съюза на пивоварите.

От сдружението са категорични, че въпреки динамиката в навлизането у нас на стотици нови вносни брандове и стилове бира, вкусът на сънародниците ни към родното светло пиво се запазва. Дори и когато трайно живеят или учат в чужбина, те пак търсят и обичат да пият именно традиционните български марки. Доказателство за това е износът на бира именно към държави с големи български диаспори.

Нараства и интересът към пивото с под 2% обемни градуса алкохол и безалкохолните бири. От всички алкохолни индустрии пивопроизводството е единственото, което позволява продуктът да бъде с 0% или под 0,5% алкохол. Това дава широки възможности да бъдат удовлетворени изискванията на все повече потребители. В същото време безалкохолните бири имат органолептиката на традиционното пиво, тъй като съдържат същите натурални съставки малц, хмел, пивни дрожди и вода.

Обновяването на портфолиото на всяка пивоварна компания и откриването на микро-пивоварни ясно показват, че бирената категория има ниши за развитие. Инвестициите в продуктови иновации са ключови в този процес, както и инициативите за по-добра комуникация на спецификите и качествата на пивото и неговите съставки. Важен принос в тези отговорности на индустрията е общият за всички страни на ЕС ангажимент на пивоварите за доброволно предоставяне на информация на потребителите за съставките, енергийното и хранително съдържание на различните марки. На национално ниво всички производители на бира в страната, членове на Съюза на пивоварите, вече го изпълняват и докладват пред Европейската комисия напредъка по прилагането на тази саморегулаторна практика.

За четвърта поредна година Съюзът на пивоварите в България продължава активно да участва в иновативната паневропейска комуникационна програма Positive Story of Beer. Информационно-образователната кампания има за цел въз основа на научни проучвания, изследователски факти и добри практики да популяризира качествата на бирата, спецификите на пивоварната технология, ефекта от умерената консумация на пенливата напитка и развитието на категорията. Под мотото "Бирата на фокус" СПБ организира редица събития и инициативи за преодоляване на стереотипите за продукта и в подкрепа на модерната бирена култура, която се е превърнала в кауза на браншовата организация и нейните членове.

#бира #българска #чужбина

Последвайте ни в Twitter и Facebook

Още по темата:

Коментирай

Най-четено от Бизнес
Последно от Бизнес

Всички новини от Бизнес »

Инбет Казино

Анкета

Одобрявате ли кабинета "Главчев"