Асоди: Брюксел разбра, че няма нищо лошо в европейска АЕЦ с руски технология и финансиране

Асоди: Брюксел разбра, че няма нищо лошо в европейска АЕЦ с руски технология и финансиране
A A+ A++ A

Как България ще реши въпросите за АЕЦ „Белене“, за финансирането, одобренията от ЕС, лицензирането, въпросите за околната среда и площадката, зависи от обстоятелствата във вашата страна. Но ядрената енергия трябва да бъде част от енергийния микс не само сега, но и в бъдеще. Това заяви в интервю за агенция БГНЕС проф. Атила Асоди, упълномощен представител на унгарското правителство за АЕЦ „Пакш“, в която „Росатом“ догодина ще започне да изгражда два нови блока. По думите му, в Европейския съюз всяка страна членка има право да избере подходящия за нея енергиен микс. И няма никакво противоречие в това да си част от ЕС и да строиш АЕЦ с руска технология. Русия осигурява природен газ, петрол, ядрена технология и много други ценни стоки за страни членки на ЕС, категоричен е Асоди и дава пример с Финландия, която също е избрала руски реактори за АЕЦ „Ханхикиви“. Няма нищо специално в това да купуваш нещо, особено енергийни източници и енергийни технологии, от Русия. Трябва да се прави умен избор от наличните възможности, твърди Асоди.

По отношение на АЕЦ „Пакш-2“ той обясни, че Унгария е разработила технически изисквания и критерии за ядрена безопасност по отношение на технологията на атомната централа, които напълно да съответстват на Директивата за безопасност на ЕС и на постфукушимските изисквания. Така се е оказало, че руските ядрени технологии и по-конкретно реакторите ВВЕР-1200, които са от поколение „3 плюс“ изпълняват тези изисквания и отговарят на нивата за надеждност и безопасност. Асоди припомня, че изборът на руската технология за АЕЦ „Пакш-2“, както и модела на финансиране на централата с привличане на междудържавен заем от Русия, който покрива 80% от стойността на проекта, са били щателно разследвани от Европейската комисия. След 2 години работа по казуса Брюксел е приел унгарската позиция и е дал „зелена“ светлина на проекта за АЕЦ „Пакш-2“. „Не виждам никакви по-нататъшни препятствия, които трябва да се преодоляват. Честно казано, не очаквам бъдещи трудности с ЕС. Така че аз определено съм оптимист за бъдещето на проекта АЕЦ „Пакш-2“, коментира професорът.

Асоди обясни, че останалите 20% от стойността на проекта се осигуряват със собствени средства. „Ако погледнете финансовите пазари, няма директни опции за финансиране за период от 31 години, каквато ние имаме в междуправителствения заем. Тъй като строителството на АЕЦ е продължителен процес, кредитна линия с отложено плащане на главницата от 10 години, е силно препоръчителна. Заради необходимостта от голямо количество средства, такава кредитна линия е съществен защитен механизъм за правилното осъществяване на проекта. Допълнително, можем да връщаме части от общия изтеглен кредит по всяко време, което също е много благоприятно. Като цяло това е кредитна линия, която устройва нашия атомен проект перфектно“, коментира Асоди.

 

Последвайте ни в Twitter и Facebook

Коментирай

Най-четено от Енергетика
Последно от Енергетика

Всички новини от Енергетика »

Инбет Казино

Анкета

Одобрявате ли кабинета "Главчев"